רעיונות איך לבחור מורה לפיתוח קול

כל מה שצריך לדעת על בחירת מורה לפיתוח קול

עבודה עם מורה לפיתוח קול יכולה לשפר את הטכניקה של השירה והקול שלכם. אפילו זמרים מקצועיים העובדים בתחום  מקבלים שיעורי פיתוח קול לאורך הקריירה שלהם.  לומדים לנשום נכון, לעמוד זקוף, לבטא בצורה ברורה  מבחינת דיקציה, לא לבלוע מילים, כל זאת דורש עבודה קשה, אימון מסור ותרגול עקבי אצל מורה מוסמך.

פיתוח קול  לא יביא אתכם רק להגיע עד הצלילים הגבוהים, מאמני קול יכולים ללמד אותך להחזיק שיר לכל אורכו. מורה יוכל לעזור לך להחזיק בטון  ולשיר בבהירות. כל מי שעובד בתעשיות קריינות, דיבור בפני קהל או הפקת תיאטרון, יכולים להפיק תועלת ממורים לפיתוח קול ויכולים ליהנות משפע הטיפים והטכניקות שיש למאמן ווקאלי טוב להציע.

מורה לפיתוח קול יסייע לכם להשמיע את הצלילים הנכונים, עם גובה הצליל והטון הנכונים יעבוד אתכם על סולמות, בניית קול,  יעזור לכם לפתח את כישורי הקול , יסייע בהפקה ווקאלית יאמן אתכם באופן אישי בשירת שירים מסוימים, יתמקד בסגנון ובדיקציה – הגייה נכונה של מילים, 

במיוחד מילים לועזיות, יעזור לכם לפרש ולבצע את השירים שלך, יעבוד אתכם על משמעות, סאב-טקסט – מה המשמעות של השיר? איך כדאי להגיש אותו כדי לרגש, יבנה את רפרטואר השירה  שלכם.

מורה טוב יכול לעזור לכם לפתח טכניקה משלכם
מורה טוב יכול לעזור לכם לפתח טכניקה משלכם

איך למצוא מורה לפיתוח קול

אחת הדרכים הטובות ביותר למצוא מורה לפיתוח קול היא לבקש המלצות מזמרים, שחקנים או דוברים ציבוריים מוכרים. מורי מקהלה בבתי הספר התיכוניים שלך יכולים להיות בעלי ערך רב במציאת  מורה לפיתוח קול. קבוצות בפייסבוק יכולות לסייע  לתת לך הפניות.

הפניות מפה לאוזן הן תמיד נהדרות,  ממליצים יכולים לספק לכם רשימות של מורים ומאמנים ווקאליים. קח המלצות מאנשים שעבדו עם אותם מורים, השתתפו בכמה שיעורים, שאלו שאלות, בדקו איך אתם מרגישים .

אבל אתה יכול גם לפנות לעולם המקוון כדי לראות מה אנשים אחרים אומרים על מורי פיתוח הקול באזור שלך. חיפוש מקומי מהיר בגוגל יביא ללא ספק תוצאות מועילות רבות. לאקו"ם תהיה רשימה של מורים ומאמנים שתוכלו לבדוק. גוגל או מנועי חיפוש אחרים יכולים לספק הצעות למורים לפיתוח קול המציעים שיעורי שירה מקוונים .

מה חשוב לדעת כשמחפשים מורה לפיתוח קול?

מדי פעם אנו מאבדים את הקול שלנו זה קרה כמעט לכל אחת ואחד מאתנו, אז למה זה בכלל קורה? יש כמה סיבות לכך שזה קורה סיבה מאוד נפוצה זוהי דלקת במיתרי הקול אשר יכולה לנבוע ממחלה ויראלית שבדרך כלל נפוצה מאוד בתקופת החורף.

הסיבה השנייה היא פשוט בגלל שימוש לא נכון של מיתרי הקול מה שעלול להוביל לצרידות, מה שמאוד נפוץ אצל אנשים ששרים הרבה או מדברים הרבה כמו זמרים ומורים. כמובן שיש עוד סיבות לצרידות או איבוד קול כמו יבלות במיתרי הקול שכבר דורשות טיפול רפואי נרחב יותר.

אז איך לא להיות צרודים? כדי לשמור על הקול שלנו בפני צרידות חשוב לנשום אוויר נקי זיהום אוויר מאוד משפיע על מיתרי הקול, שמרו על לחות בחדרים שאתם נמצאים בהם ואם אתם מרגישים יובש בגרון שתו מעט תה עם דבש, או כמה טיפות שמן זית.

כמובן הקפידו לשתות הרבה מים במשך היום, וכמו כן הקפידו לאכול אוכל בריא, השתדלו לא להרים את הקול שלא לצורך ולא לכחכח בגרון שלא חייבים. כמובן שאם אתם לא מרגישים טוב או צרידות הימנעו לגמרי מלדבר שלא צריך.

כל מה מה שחשוב לדעת כשמחפשים מורה לפיתוח קול
כל מה מה שחשוב לדעת כשמחפשים מורה לפיתוח קול

כמובן, מורה טוב יוכל לעזור לך בטכניקה שלך ללא קשר לשאלה אם הטעם האישי שלהם מתיישב עם שלך. עם זאת, זה באמת יכול להיות רלוונטי שיידע לכוון אתכם בסלסולים או שיהיה לו ידע בטכניקות של אופרה או מטאל, כדי שהוא יוכל  לדחוף אתכם קדימה  ויבין בסגנון  שבו אתם מעוניינים להתמקצע, חשוב מאוד שיהיה  לו את הידע הטכני בתעשייה שבה אתם עובדים או מעוניינים להתברג בה.

כיום מאוד פופולרי לקחת שיעורי קול מקוונים, כך תוכלו לבחור מורה מצויין, גם אם המורה לשירה גר בצד השני של הארץ, תוכלו לדלג על הטרחה שבנסיעות אליו במזג אוויר גרוע, תחסכו פקקים  בכביש,  לא יהיו לכם את המחסומים של מגבלות גיאוגרפיות, אובדן זמן נסיעה עם תנועה , תוכלו  ללמוד בפרטיות מבלי לעזוב את הבית .

אם חשוב לכם להיות נוכחים פיזית, חשוב שתבחרו מורה שעובד במסגרת לוח הזמנים והתקציב שלכם,, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם מפסיקים באמצע תהליך, דבר  שתהיה לו השפעה שלילית על התפתחות ההתקדמות והטכניקה שלך. אם תגלו שלמורים הפופולריים יש רשימת המתנה ותצטרכו להתאזר בסבלנות , כימיה היא גם שיקול חשוב כשמחפשים מורה טוב.

כדאי לשאול על השכלה וניסיון קודם , אל תהססו לשאול אם למורה לפיתוח קול  יש כישורים רלוונטיים  ואם הם בעלי מוניטין, אם הידע והרקע שלהם  הוא אכן כפי שהם מציגים, תבקשו לראות המלצות.

לצד כישורים כמו תואר שני או תואר ראשון, אתה יכול גם לשאול על ניסיון בהוראה. כמה זמן  הם עוסקים כמורים לפיתוח קול, כמה תלמידים עברו אצלהם ומיהם, האם הם מוכרים ומצליחים בתחום, מהו מספר השבועות, החודשים, השנים הממוצעות שלהם עם תלמיד.

חינוך והכשרה פורמליים הם לא תמיד הגורם החשוב ביותר, כדאי שתבינו עם יש למורה רקורד מוכח בעבודה ובהכשרה ווקאלית. כדאי לחפש מאמנים ווקאליים בעלי תשוקה, התמדה וידע מעמיק והבנה כיצד פועל הקול.הניסיון וההשכלה שלהם חשובים – אבל טכניקת הוראה חשובה הרבה יותר.

במפגש הראשון עם  מורה לפיתוח קול  בקשו כמה תרגילים מוצעים ואל תתביישו בבואכם לבקש הסבר כיצד התרגיל יועיל לכם. מורה טוב יידע את הפרטים הקטנים והנימוקים מדוע הם מבקשים ממך לעשות משהו.

מומלץ להגיע לפגישה הראשונה עם קצת רקע ומחקר על טכניקות שירה , כך תדעו מה לשאול ותהיו מוכנים להתחיל לתרגל.

מורה לפיתוח קול  צריך לגרום לך להרגיש לגמרי בנוח ונינוח בנוכחותו, בדיוק כמו עבודה עם מטפל או פסיכולוג וקאוצ'ר, אתה רוצה לעבוד עם מישהו שאתה סומך עליו, שמקשיב לך .אם מישהו שאתה עובד איתו גורם לך להרגיש לא בנוח, זה  יבוא לידי ביטוי בקול שלך. הביטחון העצמי שלך יירד, ולא תפיק את המיטב .

תבחרו מורה  שתרגישו בנוח להביע ולשדר את החששות שלכם שיתייחס אליהם  ושיבנה לכם תוכנית אישית המתאימה לצרכים שלכם והמטרות שלכם.

גם אם קיבלתם על המורה המלצות מקולגות וחברים, מומלץ לפני שמתחילים, לקחת שיעור אחד כמפגש מבחן לפני שאתה נרשם לטווח הארוך. תבדקו האישיות, הסגנון והטכניקה של המאמן הקולי שאיתו אתם שוקלים לעבוד.

הקשיבו לתלמידים האחרים שלהם ושאלו את עצמכם אם אתם אוהבים של טכניקת השירה שלהם. תראה מי שר את התפקידים שאתה רוצה לשיר ומי זוכה בתחרויות, ושאל אותם מי המורה שלהם. תלמידיו של מורה הם אינדיקטור טוב ליכולותיו כמורה .

בנוסף, אם למורה יש רק תלמיד אחד ממש טוב ושאר התלמידים לא מפותחים, זה יכול להיות סימן שהם עובדים טוב רק עבור זמרים ספציפיים.

השיעור צריך לכלול חימום קולי, תרגילים וטכניקה. מורה טוב מקיים דיון  נותן מקום  לשאלות והחששות ,כך שתוכל למקד את כל זמן השיעור שלך בפיתוח יכולת השירה שלך. מומלץ גם לשיר עבורם לפני השיעור הראשון שלך כדי לאפשר להם לזהות את החוזקות והחולשות שלך על מנת שיועלו להציע הצעות כיצד לדעתם תעבדו יחד כדי לבנות על החוזקות שלכם ולהתגבר על  החולשות, כך תבינו אם כדאי להמשיך ללמוד אצלם .

שימו לב איך אתם מרגישים לגבי  מיתרי הקול שלכם בתום השיעורים הראשונים. אם אתה סובל מכאבים או תחושת צריבה , ייתכן שלא תרצה לחזור לאותו מורה.  אם שרתם נכון, זה לא כרוך בגרימת לחץ כואב על מיתרי הקול. אחרי שיעור של שעה, אתה לא אמור להרגיש עייף קולית. 

פגישת החימום ההתחלתית (בערך 15-20 דקות) של שיעור עוסקת בביסוס טכניקה. המורה שלך צריך לשים אותך במקום ווקאלי טוב .

ככל שהשיעורים שלכם ימשיכו,  הקול שלכם אמור להתפתח, תרצו לבדוק את  ההתקדמות כדי להבטיח שאתם משיגים את המטרות  ומצליחים לשפר את טכניקת השירה או הדיבור שלכם. המורה לפיתוח קול צריך להמשיך להתאים את השיעורים שלו לפי צרכים משתנים שלכם, התאמה לאודישן או לשפר את היכולת שלכם לעמוד בפני קהל, אם אתם לא רואים שיפור אחרי זמן מה, אתם כנראה לא אצל המורה הנכון.

דרך ממש טובה לעקוב אחר ההתקדמות היא להקליט את עצמכם שרים וגם לשיר בפני חברים ובני משפחה ולראות אם הם חשים בהבדל ובשיפור. לאחר מכן תוכלו להאזין להקלטות כדי לקבוע אם התקדמתם עם המורה  לפיתוח קול, אם הטכניקה שלך משתנה לטובה ואם אתם משיגים את המטרה.

תהיו מוכנים לכך שמדובר בתהליך, מורה טוב לא יגרם לכם להיות כוכב וזמרים בן לילה,  אתם צריכים לעבוד קשה ולהתאמן גם אצל המורה, אבל גם בבית, ליישם את כל התרגילים שקיבלתם, ליישם את הטיפים ולהימנע מטעויות שהמורה איתר שאתם עושים. 

שירה נהדרת וקול חזק הם לא דברים שאתה יכול להשאיר רק בידי הכישרון   או המורה שלך – אתה צריך להיות מוכן גם לעבודה קשה ולקחת בחשבון שייקח זמן עד שתתחיל לראות שיפור ולכן תאזרו בסבלנות. תרגול חיוני בדרך לשיפור הקול , אתה יכול לקחת שיעורים, ללמוד תיאוריהאבל אם אתה לא מוכן להתאמן בעקביות, ההתקדמות שלך תהיה הרבה יותר איטית.

אם בשלב כלשהו  אתם מבינים שאתם דורכים במקום, שהמורה, על אף כל ההמלצות והמוניטין,  הוא לא המורה המתאים לך, אל תפחד להחליף ולמצוא מישהו חדש. ככל שהקול שלך מתפתח ומתבגר, אתה עשוי לגלות שההכשרה שאתה צריך עולה על היכולת והרפרטואר של המורה  הוותיק שמלווה אותך , בשלב זה, ייתכן שתצטרך למצוא מישהו אחר שיוכל לעזור לך טוב יותר להמשיך בצמיחה שלך, גם אם אתה מרגיש לא נעים.

בסופו של דבר המטרה היא להתמקצע על ידי פיתוח קול
בסופו של דבר המטרה היא להתמקצע על ידי פיתוח קול

שאלות ותשובות בנוגע לרעיונות איך לבחור מורה לפיתוח קול

שאל האם המורה מתמחה בסגנון המוזיקה הרצויים לך אם אתה מעוניין לפתח את הסאונד שלך כזמר רוק, הגיוני ללכת למורה המתמחה בטכניקות אלו. גם אם הם מלמדים שירה, האם הם מלמדים הכל, מקלאסי ועד פופ לטיני עם קצת רוק קלאסי, גוספל, קאנטרי ופולק? במילים פשוטות, אם אתה רוצה לשיר סגנון מסוים, אתה רוצה להתאמן  בסגנון ולהתעמק לתוך הטכניקות הספציפיות של הסגנון הזה. התמחות ומיקוד שלהם יכולה להעניק לך  סט כלים ומאגר ידע  ספציפי.

האם הוא יכול ם להראות לך איך לפתוח בקלות את טווח הקול שלך או להוסיף יתרון לקול שלך? האם הוא יכול ללמד לא לפגוע בקול שלך? האם הם יודעים בדיוק מה אתה צריך לעשות כדי ללמוד טכניקות רוק ומטאל מתקדמות יותר? האם יש להם מתודולוגיה שהם עוקבים אחריה שנבנתה לזמרי רוק?  

זה  יכול להיות בונוס נוסף, אם יש להם ידע בהקלטות, ניסיון בביצועים או הבנה עמוקה של תעשיית המוזיקה, אולי הרקע שלהם בתעשייה יועיל לקריירה המוזיקלית שלך בצורה מוחשית. עשה קצת מחקר. צפו בסרטונים. האזינו להקלטות . זה ייתן לך מושג כללי על כמה טוב המורה לפיתוח קול, אם הוא היה או עודנו זמר, פרפורמר ומקצוען מוזיקלי.

חפש מישהו שלא רק זמר בעצמו, אלא גם יכול להדריך אותך ובקיא בלימוד שירה. האם הם רק מסבירים מושגי מפתח או מלווים אותך צעד אחר צעד בפיתוח הטכניקה הנכונה?אם אתה רוצה להשיג טווח רחב ולעלות לגבהים, אתה רוצה לדעת שהמורה  שלך מסוגל לקחת אותך לשם ויש לו רקורד מוכח.

שאלו מורים לפיתוח קול פוטנציאליים אילו הצלחות היו להם. בין אם אתה מתכונן להקליט, לצאת לסיבוב הופעות, לעשות אודישן, לשמור על הבריאות הקולית שלך או לפתח צליל עקבי – האם הם יכולים לקחת אותך לשם? קרא ביקורות , בקש הפניות, דבר עם תלמידים בהווה (וגם בעבר).

תשאל את עצמך האם הקול שלך הרגיש טוב אחרי השיעור? האם שמת לב לשיפורים ספציפיים בשירה שלך לאחר השיעור? האם הם נתנו לך דברים ספציפיים לעבוד עליהם כדי לעזור לך להתקדם לעבר המטרות שלך לפני השיעור הבא שלך?

מורה מעולה מכיר בנקודות החוזק של כל תלמיד ומתאים אישית את ההוראה כדי לוודא שהיא רלוונטית לו. המורים הטובים ביותר יודעים לזהות מה עובד עבור תלמיד וידעו לאתגר אותך ולעודד אותך  ולתת ביקורת בונה כשצריך.

חפשו מורה שיכול לגרום  לכם להתמקד ביעדים שלהם ולהוציא את הקול הייחודי שלכם. זה עשוי לקחת שיעור או שניים, אבל שאל את עצמך, "האם המורה נתן לי תרגילים שאני מרגיש שהם רלוונטיים עבורי?"

דבר חשוב שיש לקחת בחשבון בחיפוש אחר מורה חדש לפיתוח קול הוא לוודא שהמורה שתבחר מלמד טכניקה ווקאלית מוצקה שאתה מסוגל להבין. הבנת טכניקת שירה טובה היא הבסיס שממנו אתה יכול לבנות את הקול שאתה רוצה, בין אם כוח, טווח, גוון או צבע הקול. המאמן צריך להיות בעל הבנה מוצקה משלו של טכניקה ווקאלית. היזהרו ממורים שמשמיעים כל מיני טענות אבל אין להם אחיזה חזקה באנטומיה הווקאלית. 

ודא שהמאמן שלך לא רק יודע אנטומיה ווקאלית, אלא מסוגל להעביר את הידע הווקאלי שלו בצורה ברורה ובצורה שבה תוכל ליישם. חשוב למצוא מורה שיש לו את הכישורים וההכשרה הדרושים כדי ללמד אותך את היסודות הנכונים ולעזור לך ל בצורה בטוחה ומובנת. זה דורש ידע נרחב הן בצד הטכני והן בצד האמנותי של השירה.

צפה בכל סרטוני הדרכה שיש להם באינטרנט, קרא את החומרים שלהם. איך הם מסבירים טכניקות ווקאליות שונות? ייתכן שתצטרך לנסות שיעור או שניים כדי לראות ולתרגל וליישם טכניקה ווקאלית. שאל את עצמך בתום השיעור הנסיוני, האם הרגשת שהמורה  תרם לך ידע.

אנו לומדים בצורה הטובה ביותר כאשר אנו סומכים על הלמורים שלנו, מורה  טוב יהיה גם מעודד וגם מאתגר מבלי להיות ביקורתי יתר על המידה . חפש מורה שמוכיח שאכפת לו מהחלומות שלך .

שליחת הודעה 👇 למורה

אהבת? עכשיו אפשר לשתף!

רוצה להקליט אבל עדיין יש קצת זיופים? אל חשש!

המפיק שלנו באולפן יכול לתקן זיופים!

היום לא חייבים 10 שנות ניסיון בפיתוח קול כדי להיות זמר/ת - כל מה שנשאר לך לעשות זה לקבוע סשן הקלטה!

רוצה לקבל טיפים והמלצות לזמרים מתחילים?

הירשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו עדכונים לפני כולם