איך לחמם את הקול

איך לחמם את הקול

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

איך לחמם את הקול? ולמה זה כל כך חשוב

מוזיקה היא דבר נפלא וכל מי שמתעסק במוזיקה יעיד על כך שאלו הם החיים שלו, אם תבחנו את הזמרים הגדולים תבינו שהם חרדים לקול שהם בדיוק כמו זמר מתחיל.

חימום קולי הוא הכרחי לכל זמר זה לא משנה אם הוא שר כבר חמישים שנה או התחיל את קריירת הזמרה שלו לפני שנה בכל מקרה לחמם את הקול ובמיוחד לפני הופעה או הקלטה זה חשוב ולעיתים אף הכרחי.

תחשבו על ספורטאים למשל שחקני כדורגל, לפני המשחק הם עושים חימום על פי ההוראות של המאמן, המטרה של החימום שהם עושים היא להכין את הגוף שלהם למשחק בצורה הכי אופטימלית שרק אפשר, ללא חימום השחקנים לא יהיו יעילים ואפילו הם מגדילים את הסיכוי שלהם להיפצע.

כאשר מקבילים את אותם שחקנים לזמרים אפשר לומר שזה מאוד דומה ללא חימום קולי הזמר יתקשה מאוד לבצע את ההופעה או ההקלטה בצורה הכי אופטימלית.

שיטות לחימום קולי

ובכן דיברנו על החשיבות של למה צריך לחמם את הקול ולמה זה כל כך הכרחי כל כך לזמרים, אבל אפשר לחמם את הקול בפועל ובעיקר לאור העובדה שיש כל כך הרבה שיטות שונות איך כל אחת ואחד מאיתנו יכול להתאים עבורו את החימום הקולי שהכי מתאים לו.

בשלב הראשון חשוב לעשות חימום לסרעפת, עושים זאת על ידי מילוי של אוויר בבטן ואז להוציא בבת אחת את האוויר שנאגר יש לחזור על פעולה זו מספר פעמים, לעיתים ובעיקר אם אתם מתנסים בשיטה זו בפעמים הראשונות יש סיכוי טוב שתרגישו מעט סחרחורת.

תרגיל נוסף ויעיל מאוד בו אתם נושמים רק דרך האף מכניסים אוויר לבטן עוצרים את הנשימה לשתיים שלוש שניות ואז מוציאים את האוויר לאט מהפה כאשר אתם מצמידים את השפתיים ונושפים את האוויר החוצה לאט.

לאחר עבדנו על חימום הסרעפת אפשר להתחיל לעשות חימום קולי עם שימוש בקול, סגרו את השפתיים שלכם חזק והתחילו לזמזם מומלץ לזמזם את השיר או אחד השירים שאתם מתכוונים לבצע בקרוב.

לאחר מכן התחילו להשמיע צלילי קול נמוכים, ומדי פעם תתחילו לעלות לאוקטבות כמובן לאט לאט אוקטבה אחת אחרי השניה. 

חשוב להבין כמו שדיברנו על ספורטאים וכמה חשוב מעבר לחימום הוא לשמור על כושר, כך נכון הדבר גם לגבי זמרים.

חשוב לבצע חימום קולי באופן יומי לבחור כמה תרגילים ופשוט לעשות אותם באופן יומי זה מאוד יעזור לכם לשמור על כושר הזמרה שלכם ולטווח הרחוק החימום הקולי אף ישפר אתכם כזמרים.

כמובן שיש עוד אינספור דרכים לחמם את הקול אך אפשר לומר שאם אתם מתמידים על חימום לאורך תקופה תוכלו להבין מה היא הדרך הטובה ביותר בשבילכם.

חימום קולי לפני הופעה

דיברנו על החשיבות העצומה של חימום קולי ולמה זה כל כך משפיע על זמרים, לכן חימום קולי לפני הופעה הוא סופר חשוב.

תחשבו שאתם עומדים להשקיע מאמץ רב בהופעה ואם לא תדאגו לחממם את הקול שלכם אתם עלולים להיכשל בהופעה או אפילו גרוע מזה לפצוע את מיתרי הקול שלכם.

חימום קולי לפני הקלטה

בדומה מאוד חימום קולי לפני הופעה יש גם חשיבות לא מבוטלת לחימום קולי לפני הקלטת שירה, תחשבו על התוצאה הסופית שאתם רוצים לקבל,

ברור שאתם מעוניינים להפיק מעצמכם את המיטב ולכן אם תתחילו לשיר ללא חימום קולי יש סיכוי טוב שלא תגיעו לתוצאה המבוקשת.

מעבר לכך במקרה והשיר יוקלט מבלי שעשיתם את החימום יש סיכוי טוב שלא תהיו מרוצים מהתוצאה ודבר נוסף הוא שגם מי שמקשיב לשיר יכול לשים לב שמשהו לא מושלם.

שאלות ותשובות בנוגע לאיך לחמם את הקול

בוודאי אך עדיין שווה להתייעץ עם מורה לפיתוח קול, לפחות בפעמים הראשונות כדי שתבינו את העיקרון העומד מאחורי החימום והאם הוא אפקטיבי בשבילכם.

כמובן, קחו בחשבון שבאופן טבעי מזג האוויר בחורף הוא קר יותר וכך גם מיתרי הקול שלכם, לכן תהיה חשיבות גדולה יותר לחימום קולי בחורף, וזה גם יהיה חימום ארוך יותר, חשוב לזמרים להקפיד ולחמם את הקול שלהם בכל ימות השנה.

זה מאוד משתנה זה תלוי באיזה עונה של השנה, זה גם יהיה תלוי במה אתם הולכים לבצע האם אתם לפני הופעה גדולה הכוללת שירים רבים, או בפני הקלטה קצרה באולפן, בכל מקרה חשוב לעשות חימום לקול גם אם יש לכם רק עשר דקות.

ממש לא אם אתם סובלים מכאב גרון אך תעשו חימום קולי, חשוב להיבדק אצל רופא ובכל מקרה לתת למיתרי הקול מנוחה, אתם יכולים ממש לסכן את עצמכם אם תעשו חימום קולי בזמן של כאב גרון פשוט לא מומלץ.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול