איך לשיר מהסרעפת?

איך לשיר נכון?

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

זמרים, בעיקר בתחילת דרכם, רגילים לשמוע "זה מאוד יפה, אבל כדאי לך לשיר מהבטן". משפט זה יכול להיות מתסכל מאוד, במיוחד כי "לשיר מהבטן" נשמע משהו מאוד ערטילאי. אבל בניגוד להרבה אלמנטים אחרים בשיעורי פיתוח קול, דווקא די פשוט להבין למה ואיך חשוב לשיר מהסרעפת. שירה מהסרעפת חשובה גם כדי לשיר נכון יותר, אבל גם כדי לשמור על בריאותך ועל מיתרי הקול שלך.

שאלת מיליון הדולר: איך לשיר נכון?

איך שרים נכון מהבטן? זה יכול להישמע הגיוני באותה מידה כמו הנחייה לשיר מהלב. הכוונה היא לשימוש ברגש? לא לחשוב יותר מדי? לנסות להפיק את הצליל כבר בבטן?כמובן שהתשובה לכל אלה היא – לא. על אף שתמיד מומלץ להשתמש ברגש בזמן שירה, ללא קשר לשירה מהבטן. כשמדברים על לשיר מהבטן, הכוונה היא לשירה מהסרעפת, המערבת באופן פעיל את שריר הסרעפת הנמצא בחיבור שבין בית החזה שלנו לבטן.

כדי לשיר, צריך תנועת אוויר. ללא תנועת אוויר יוצא, לא ניתן להשמיע אף צליל. לכן, כמובן שהמושג "שירה מהבטן" לא מתארת הפקת צלילים מהבטן. הצלילים היחידים שהבטן יכולה להפיק נובעים מרעב, לא מאומנות. פעולת השירה מחייבת אותנו להכניס אוויר פנימה – ולאחר מכן לשיר אותו החוצה. כשמדברים על שירה מהסרעפת, המיקוד הוא בחלק הראשון של התהליך, בהכנסת האוויר פנימה.

פיתוח קול מהבטן – אלף-בית של שירה

ישנן שתי דרכים אפשריות לשאוף אוויר לגוף: נשימה עליונה, מהחזה, ונשימה תחתונה, מהבטן. בנשימה עליונה, האוויר נכנס לבית החזה בלבד. בית החזה מתנפח, מתרומם, ומתמלא באוויר. הריאות מתנפחות כלפי מעלה והחוצה על מנת לאפשר לחמצן להיכנס. בנשימה זו, שרירים רבים בפלג הגוף העליון מעורבים. הכתפיים מתקשות, שרירי החזה פועלים, הגרון קשה יותר. על האזור כולו מופעל לחץ. נשימה זו לא טובה לשירה משתי סיבות: ראשית, פשוט פחות אוויר נכנס. הריאות מצליחות להתנפח פחות, ויש פחות מקום לאוויר להיכנס. שנית, כמו שכולנו יודעים, הצליל עצמו מופק ממיתרי הקול. כיווץ כל השרירים הסמוכים למיתרי הקול בעת שהם נדרשים לעבוד, פשוט מפעיל את כל הלחץ על אזור אחד מסוים בגוף. כל השרירים המכווצים מהווים מעמסה נוספת על הגוף, ומקשים עליו לתפעל גם את מיתרי הקול. זה גורם קודם כל לשינוי בקול מאחר והגוף משקיע את מירב המאמצים בעצם הפקת הקול ופחות פנוי להעשרתו והעמקתו. בנוסף, זה פשוט גורם לעומס יתר. אפשר לחשוב על כך כמו על הפעלת כל שריר אחר. נניח שמישהו צריך להרים תיק מאוד כבד. הוא יכול להרים אותו רק באמצעות אצבע אחת או יד אחת – אבל תוך כמה רגעים התיק פשוט ייפול, היד תתאמץ יתר על המידה. במאמצים גדולים במיוחד, האצבע יכולה אפילו להישבר מרוב עומס. בדוגמא זו, קל יותר להבין אינטואיטיבית שעדיף שלא למקד את כל המאמץ על קבוצת שרירים קטנה. עדיף בהרבה לקחת את התיק על הגב או להרים אותו על הכתף. בכך, המאמץ יפוזר על פני קבוצות שרירים נוספות, והסיכוי להצליח עולה פלאים.

התשובה לשאלה איך לשיר נכון היא כמובן באמצעות שימוש בנשימה נמוכה. בנשימה הנמוכה, שריר הסרעפת מתכווץ ונמשך כלפי מטה. הבטן עצמה מתנפחת, מאחר שהסרעפת לוחצת על איברים הפנימיים ודוחפת אותם מעט. הריאות נמתחות ומתרחבות כלפי מטה, ואוויר נכנס בהן. באופן זה, גם יש מקום ליותר אוויר, וגם המעמסה משתנה ופוחתת. הלחץ על מיתרי הקול והגרון יורד, יש שליטה רבה יותר באופן הוצאת האוויר, ומיתרי הקול פנויים לעבודה עדינה ורגישה יותר. מסיבה זו, חשוב להשקיע בפיתוח קול מהבטן, ולא "לזרום" עם שירה מהגרון בלבד. כאשר תלמידים עסוקים בשאלות איך לשיר גבוה ויפה, איך לשיר נמוך, איך להגיע לטונים גבוהים בשירה או אפילו איך לשיר מדויק– התשובה תמיד תהיה קודם כל, פשוט לשיר מהבטן.

לשיר מהסרעפת
לשיר מהסרעפת

תרגילים לשיר מהסרעפת

בניגוד לתרגילים אחרים בפיתוח קול, מדובר כאן בתרגילים פשוטים מאוד. קודם כל, יש להניח יד אחת על הבטן ויד אחת על בית החזה. ניתן לעצום את העיניים. כעת, יש לקחת נשימה עמוקה ולדמיין את האוויר נכנס אל הבטן. הידיים יעזרו להבחין אם הנשימה היא נשימה עליונה, תחתונה, או עירוב של שתיהן יחד. במידה וההתחלה קשה, כדאי לדמיין קודם כל שהאוויר נכנס לחזה. יש לקחת נשימות ארוכות ואיטיות, ולדמיין איך בכל נשימה האוויר נכנס מעט נמוך יותר. לפעמים, ההדרגתיות הזו מסייעת בהשגת שליטה גבוהה יותר. לבסוף, אפשר לנסות לחזור על משפט קבוע בעת הנשיפה. למשל, "כייף לשלוט על הקול שלי". באופן זה, ניתן ממש לשמוע את השינויים בעומק הקול בין הנשימות השונות.

אגב, התשובות לשאלות איך לשיר נכון מהבטן ואיך לדבר מהסרעפת– זהות. אולי זה לא מאוד מפתיע, אבל דיבור נכון מהבטן חשוב לא פחות משירה נכונה. זה שומר על מיתרי הקול שלנו בשגרה (בסופו של דבר, מדברים לא מעט לאורך היום), מונע צרידות, וגורם לדיבור גם להיות בעל גוון עמוק יותר.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול