דרך המוזיקה: כך תפתחו את האינטיליגנציה של ילדיכם

מוזיקה מגיל צעיר

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

זיהיתם אצל הילד שלכם פוטנציאל מוזיקלי? אתם לא לבד. ילדים רבים מתחברים למוזיקה מגיל צעיר, חולמים על בית ספר למוסיקה וצמאים להתפתחות מוזיקלית ועם עידוד נכון של ההורים הם בהחלט יכולים להפיק מכך המון נתונים חיוביים.

מאת: שירי שדה – מורה לפיתוח קול

כבר מהרחם כעוברים אנחנו מגיבים לצלילים ומקצבים שונים, ברגע שמתפתחת אצל העובר יכולת השמיעה, הוא חשוף בכל רגע נתון לצלילים ומקצבים שונים, כמו למשל קצב הלב של אמו, המלווה אותו כשהוא נמצא בתוך הרחם ומסייע לו בלמידת העולם. מלבד הקולות שהוא שומע מתוך הגוף, הוא שומע גם רעשים חיצוניים, כמו מוזיקה או קולות סביבתיים. מחקרים מצאו כי עוברים מגיבים ע"י בעיטות או תזוזות שהאם מרגישה כשמשמיעים להם מוזיקה, לכן הורים רבים משמיעים לעובר מוזיקה (כמו בייבי-בטהובן).

גם לאחר הלידה, למוזיקה יש תפקיד חשוב ומשמעותי בהתפתחות תינוקות. אם תנסו להשמיע לתינוק שלכם מוזיקה, תשימו לב איך שהוא מגיב לה, זז ומתנועע לצליליה, מה שמסייע בשיפור היציבה שלו, המוטוריקה והתנועתיות, פיתוח השפה שלו וגם שיפור את יכולת הריכוז שלו.
מוזיקה גם מסייעת לתינוקות לישון טוב יותר ולהירגע כשהם במצבי מתח, ממש כמו אצלנו המבוגרים. 

ילדים ונוער שמאזינים למוזיקה באופן קבוע או לומדים לנגן ולשיר ישפרו משמעותית את יכולת האינטיליגנציה שלהם. מחקרים בדקו קבוצת ילדים בגילאי 8-11 והצביעו על כך שהיה שיפור בראייה וברמת הIQ של אותם ילדים אחרי שהתחילו ללמוד מוזיקה, ההישגים הלימודיים שלהם בבית הספר השתפרו והם הצליחו להתגבר על הקשיים הקוגנטיביים שלהם. מוזיקה יכולה לסייע להרגיע ילדים היפראקטיביים ולעזור לפריקת אנרגיה והרגעות, כשמדובר במוזיקה הכוללת מלל, היא עוזר גם לפתח אוצר מילים ושיפור יכולת הקריאה. 

מחקרים רבים מראים כי עיסוק מוזיקלי מגיל צעיר הוא טוב ובריא, מוזיקה מפתחת את הדמיון והיצירתיות ומעצימה גם מבחינה אישיותית, מחברת אותנו לעצמנו ותורמת לדימוי העצמי. לכן, הורים רבים דואגים לשלוח את ילדיהם לחוגים ושיעורים מוזיקליים על מנת לפתח אצלם רובד אישיותי ועניין בתחום עיסוק מסויים. ילדים שלמדו מוזיקה מגיל צעיר יהיו בעלי שמיעה מפותחת יותר, ילמדו כיצד להאזין לשיר ולזהות את כל האלמנטים שמצויים בו, מה שאדם ממוצע שאין לי ניסיון מוזיקלי יתקשה לפרק לגורמים. האינטיליגנציה המוזיקלית תשפיע גם על שאר תחומי החיים ותפתח אצל הילד יכולות עוצמתיות רבות.

סטודנטים רבים הראו שיפור משמעותי בציוני מבחנים ובפרקטיקות למידה כשהם האזינו למוזיקה קלאסית אינסטרומנטלית שאינה כוללת מילים. מוזיקה יכולה לעזור גם ברכישת שפה שניה בכל גיל, כמו אנגלית. כשמאזינים למוזיקה בשפה אחרת או אפילו לומדים לשיר או לנגן שיר בשפה אחרת, מתפתחת אצלנו ההכרה של אותה שפה בצורה מקיפה של הכרת אוצר מילים, שיפור המבטא והכרת סלנגים שונים. דרך המוזיקה ניתן ללמוד המון על תרבויות שונות, מנהגים, מקצבים שמקובלים ואפילו היסטוריה של תרבויות שונות מהעולם.

הורים רבים מודעים ליתרונות שהמוזיקה מביאה איתה ולכן רושמים את ילדיהם לשיעורי פיתוח קול, או נגינה על כלי. חשוב שגם לילד יהיה רצון וחיבור מוזיקלי ושתהליך הלמידה יהיה מהנה עבורו. בשיעורי מוזיקה הילדים יכולים לבחור בעצמם את המינון שירצו להשיג בין התמקדות תאורטית לבין התמקדות פרקטית כשכבר בשיעור הראשון יותאם לתלמיד מסלול יעד ותוצב מטרה בהתאם לצרכי התלמיד\ה ובהתאם לתחומים בהם הם רוצים להתפתח – מהתגברות על פחד קהל, עמידה על במה, הלחנה וכתיבה, אמירה אישית ועד שיפור המבטא באנגלית.

מלבד יתרונות אלו, ילדים שלומדים לשיר או לנגן על כלי מוזיקלי כבר מגיל צעיר ילמדו להאמין ביכולות שלהם, ילמדו להפיג מתחים מיותרים, ישפרו את החיים החברתיים שלהם, יבנו את הבטחון העצמי שלהם תוך ביטוי רגשות ותחושות שהם חווים, ילמדו על סבלנות ומשמעת עצמית, לא לוותר כשקשה ולהמשיך לעבוד קשה ולהתאמן למען השגת המטרות שלהם בחיים. דבר מהותי נוסף שחשוב להתמקד בו הוא העובדה שלימוד מוזיקה הוא חוויה כיפית ומהנה שתאפשר לילדיכם להשתחרר ולהיפתח, להאמין בעצמם ובדרכם הייחודית.

רוצים ללמוד עוד על הדרכים בהם תוכלו לקדם את ילדיכם?

לתיאום שיחת ייעוץ עם מורה למוזיקה התפתחותית ללא עלות וללא התחייבות לחצו כאן.

שירי שדה, מורה למוזיקה התפתחותית – 0508434818
https://shirimusic.com/

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול