אין לי קול יפה לשיר, האם פיתוח קול עוזר?

שירה היא פעולה שאין כמעט אדם שלא חוטא בה מדי פעם. אנשים אוהבים לשיר כבר משחר ההיסטוריה, ומוזיקה היא אחת מדרכי הביטוי הטובות ביותר שיש לבני אדם באשר הם. לא פעם יש פער גדול בין האהבה של אדם מסוים לשירה לבין האופן שבו הוא נשמע בפועל. לא מעט אנשים מזייפים בצליל כשהם שרים, ולרבים זה גם לא מפריע – מפני שהדבר לא פוגם בהנאה שלהם מהדבר. 

אך בכל זאת ישנם אנשים שאינם מרוצים מהאופן בו הקול שלהם נשמע כשהם שרים. לא פעם הם חושבים על עצמם מחשבות כמו: "אין לי קול יפה". מדובר במחשבה ביקורתית שלא תמיד משקפת נאמנה את המציאות. אך גם אם ישנם אנשים שהקול שלהם יכול להישמע פחות נעים לאוזן – חשוב להבין מהו קול יפה ומהי שירה נכונה. 

מהו קול יפה, בעצם?

קול יפה, כמו בכל תחום אחר, הוא עניין של טעם. כפי שניתן להתווכח על יופי של יצירת אמנות כלשהי, כך גם ניתן שלא להסכים על מידת היופי של קול של זמר. מומחים בעולם המוזיקה וגם מורים לפיתוח קול יוכלו לומר שמה שחשוב היא רמת הדיוק בצלילים בזמן השירה. לכל קול יש צבע וגוון מסוים, וכל הקולות יכולים להיות יפים ולהישמע טוב. 

מה שעושה את ההבדל בין שירה יפה ונעימה לאוזן לבין שירה שנשמעת צורמנית הוא לא גוון הקול אלא רמת הדיוק הצלילי, העוצמה של הקול ויכולת החזקת הצליל. לכל הדברים האלה פיתוח קול עוזר. פיתוח קול יכול להרחיב את המנעד הצלילי, לעזור בשמירה על הדיוק בשירה וכן להעמיק את איכות הצליל שהתלמיד מפיק. 

למי מתאימים שיעורי פיתוח קול?

שיעורים עם מורה לפיתוח קול יכולים להתאים לכל אחד ובכל גיל. לכל אדם יש פוטנציאל לשפר את יכולת השירה שלו, בכל נקודת פתיחה ממנה הוא מתחיל. לכן, שיעורי פיתוח קול מתאימים לכל אדם שאוהב לשיר ושואף לשיר טוב יותר. פיתוח קול עוזר גם לאותם אנשים שבטוחים ש-"אין לי קול יפה" וששום דבר לא יכול לעזור להם בכך. אמנם לא כל תלמיד פיתוח קול יגיע לרמה של הזמרים המוכשרים ביותר – אך תמיד ניתן לשפר את המצב הראשוני. 

מה עושים בשיעורי פיתוח קול?

תלמידים חדשים המגיעים למורים לפיתוח קול בפעם הראשונה יגלו כי יש תרגילים רבים שיש לבצע במהלך השיעור על מנת לעבוד על נשימה נכונה ועל חימום הפנים והגוף. שיעורים לפיתוח קול כוללים גם חימום גופני וקולי וגם תרגול של נשימה והוצאת קול במרווחים צליליים קבועים. 

בנוסף לכך, השיעורים כוללים גם פן מהנה יותר כמו עבודה על שירים שהתלמיד והמורה בוחרים ביחד. על השירים האלה התלמיד עובד לאורך זמן וכך נוצר לו רפרטואר מוסיקלי של שירים שהוא שר באופן מקצועי יותר. לאחר מכן הוא יכול להשליך את מה שהוא למד על שירים נוספים ולהפוך לזמר טוב יותר.