מה זה הפקה קולית?

פיתוח קול ביוטיוב

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

במשך מאות שנים חוקרים חוקרים כיצד צורת מערכת הקול האנושית, המשתרעת מהגרון (תיבת הקול) לפה ולחלל האף ולדרכי הנשימה, משפיעה על הצליל הנובע ממנה. אקורדי הקול, או התנודות הנעות בקטעי הקול, אחראים לכך שכל קול יקבל את התהודה הייחודית שלו ויעניק לצליל את הרטט המתמשך שלו.

לרובנו יש גם מערכת ייצור קולית מתפקדת ויכולת לייצר ולתפוס גוונים קוליים. בלעדיהם, הקול שלנו לא היה נשמע כמו שלנו, והשימוש שלנו בקול שלנו יהיה כואב. מרבית היכולים לדבר או לשיר אינם מסוגלים רק לייצר את קולם, אלא גם בתפקודים קוליים אחרים כמו נשימה ושירה.

למעשה, ישנן שלוש מערכות הפועלות יחד ליצירת קול: מערכת ייצור הקול, איברי הגוף והמוח.

מערכת הפונאטורים, הידועה גם בשם הגרון או תיבת הקול, בה מופק צליל, מקיפה את מיתרי הקול, הנקראים גם מיתרי הקול. מיתר הקול מורכב משתי להקות שרירים ורקמות אלסטיות הממוקמות בחלק העליון של מיתר הקול, "Voice Box". זהו שילוב של שתי רצועות ורקמת שריר חלקה, שנמצאת גם בגרון וגם במיתרי הקול. מיתרי הקול הם שתי רצועות אלסטיות או רקמת שריר הממוקמת משני צידי רצועת השרירים האלסטית או במחצית התחתונה של הגוף.

מיתרי הקול בגרון ותיבת הקול מייצרים את קול הקול על ידי תנודות האוויר העוברות דרך מיתרי הקול לריאות. האוויר זורם פנימה ומחוצה לו, והפונציה ממירה את האנרגיה הפוטנציאלית הזו לקול.

המונח "קול שד" משמש לתיאור אפקט ווקאלי בו הזמר רוטט את כל מסת השפתיים הקוליות. המתאר הקשור לגימור ווקאלי "Whisper" מתייחס בדרך כלל לצליל ווקאלי דומה המופק על ידי רעידות בקפלי הקול. השפעות קוליות דומות, המבוססות על רעידות ממערכת הקול הגבוהה, מכונות בדרך כלל "נהמות".

החלקים של מערכת הקול מחוץ לגרון, המורכבים מלשון, חיך, לחיים ושפתיים, מתקשרים עם זרימת האוויר הגרון כדי לחזק או להחליש אותה במקור הקול. הם מסננים ומנסחים את הצלילים הבוקעים מהגרון ואז יוצרים את ה"צליל ". בהתחשב בכך שבני אדם מסוגלים להפיק מגוון צלילים, כגון גבהים גבוהים – בגובה גובה ונמוך – זה לא סביר. חשוב להבין את תפקידם של מיתרי הקול ואת תפקידם ביצירת הקול. מחקר בנושא ביומכניקה של קיפולי קול לא רק מספק תובנות לגבי הפקת קול, אלא גם מספק מידע חשוב על הפתולוגיה והתפתחות הגרון. בשירה ובלוע הפתוח ניתן למצוא צורות גם בצורת הלשון, החיך, הלחיים, השפתיים והשפתיים, כמו גם פה ולשון.

מודל זה מתאים ביותר מכיוון שהוא מתאר את תפקיד מיתרי הקול ואת תפקידם בהתפתחות היווצרות הקול.

באופן כללי, ניתן לחלק את המנגנון להפקת הקול האנושי לשלושה חלקים עיקריים: מערכת הקול, מיתרי הקול ומסנן הקול. דרכי הקול הן תאי התהודה; האוויר הוא מקור האנרגיה; ושפת הקול 1 משמשת כמקור לרטט. ניתן לחלק את המערכת המורכבת הזו, שהיא הקולות שלנו, לשני מרכיבים עיקריים: מקור ומסנן הקול ופלטו. ישנם שני סוגים של שיטות ייצור שפה המשמשים במודלים של מקור ומסנן.

הרטט של אקורדי הקול, הנמצאים בגרון (המכונה בשפה המקומית תיבת הקול), מייצר את האוויר הנמלט, הנשמע כצליל. זכרו כי קיפול הקול הרוטט מייצר צליל, והצליל המוטס ואז עוזב את הגוף לאורך כל דרך הקול. השינויים בדרכי הקול שלנו נותנים לנו את הצבע; לפיכך, מוצע שמאזינים המתארים את זמרי הזמר בסביבה אנליטית-מוסיקלית צריכים לפחות לשקול את קטעי הווקאל הרגילים שלהם כמכוונים להפקת קולם בעצמם. רטט בקפלי הקול הללו מחץ את זרם האוויר ויוצר צליל זמזום – כמו צליל שנשמע לא כמו מה שאנחנו שומעים כשאנחנו מאזינים לקול של מישהו, אלא כמו צליל האוויר.

ישנם שלושה אמצעים עיקריים שבאמצעותם זמר יכול לשנות את גוון הקול שלו: על ידי שינוי אספקת האוויר לריאות, על ידי שינוי הנוקשות והמיקום של אקורדי הקול ועל ידי התאמת הצורה והמיקום של מערכת הקול שלנו . הסיבות לכך שחלקים שונים של ההפקה הקולית צריכים להיחשב כחלק אחר מ"הפקה קולית "משולשים: מכיוון שגוון השירה הוא בדרך כלל תוצאה של כמה תנועות בגופו של הזמר, המאפשרות תפיסה אחידה.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול