מה זה "יש לו אוזן מוזיקלית"?

מה זה אוזן מוזיקלית?

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

שמיעה מוזיקלית , אוזן מוזיקלית האם חייב את כל זה בשביל להיות זמרים?

בתור זמרים מתחילים בטח יצא לכם לראות תכניות טלוויזיה הקשורות למוזיקה, וכיום יש כאלה בשפע כך שרוב הסיכויים שבמקרה וראיתם את אחת מהן בטח שמעת את המשפט יש לו או לה שמיעה מוזיקלית או את המשפט יש לו אוזן מוזיקלית.

אז למה הם מתכוונים שהם אומרים את זה? ובכן ההגדרה של שמיעה מוזיקלית היא אדם אשר יש לו את היכולת לזהות מרווחים מוזיקליים ושמיעת קולות בצורה טובה, למשל מוזיקאי אשר שומע שיר ומהר מאוד הוא יכול לנגן את השיר בעצמו בלי יותר מדי אימונים, לגבי זמר שיש לו אוזן מוזיקלית הכוונה תהיה היכולת שלו לזהות צלילים, טונים, מקצבים, ובכלל להבין את השיר באופן מהיר יחסית.

זמרים מתחילים אשר מעוניינים לפתח את עצמם בתחום חייבים גם לעבוד על השמיעה המוזיקלית שלהם ולפתח אותה גם אלה אשר נולדים עם הכישרון עדיין יכולים ללמוד דברים חדשים ולהתפתח.

האם שמיעה מוזיקלית היא דבר שנולדים איתו?

בשורה התחתונה התשובה היא כן, אך אם נתעמק מעט בנושא נבין שהתשובה היא לא לגמרי חד משמעית. כן צריך להיוולד עם כישרון זה בהחלט משהו שיתבטא בהמשך הדרך, אך תהיה גם משמעות להאם פיתחתם את הכישרון שלכם לאורך השנים או פשוט נולדתם עם היכולת של שמיעת קולות שבשלב מאוחר יותר יהפכו לשמיעה מוזיקלית.

אז כן צריך להיוולד עם היכולת של שמיעת קולות או שמיעה מוזיקלית, מצד שני ישנם אנשים שנולדים בלי כישרון גדול במיוחד ועדיין יכולים לעבוד על השמיעה המוזיקלית שלהם עד כדי כך שיום אחד יאמרו עליהם שיש להם אוזן מוזיקלית.

איך אוזן מוזיקלית מועילה לזמרים מתחילים?

דיברנו על כך שזמרים בעלי שמיעה מוזיקלית מסוגלים לזהות צלילים ותדרים וגם מקצבים מה שמאוד עוזר לזמר המתחיל להתמצא בשיר שהוא מעוניין לבצע. למשל זמר בעל שמיעה מוזיקלית יכול לזהות בצורה טובה מתי הוא צריך להיכנס לשיר או להפסיק לשיר תוך כדי זה שהוא שומר על הקצב כל הזמן. 

השמיעה המוזיקלית גם תעזור לזמר המתחיל לשיר את הצלילים הנכונים בתדר הנכון וכמובן לא לזייף, תוך כדי כך שהוא שומר על הקצב הנכון. במקרה ואתם מתכוונים להקליט שיר באולפן הקלטות מקצועי תוכלו מיד להבין את המשמעות של זמר מתחיל שיש לו אוזן מוזיקלית.

זה מתבטא בכך שקרוב לוודאי הוא יקליט במהירות יחסית את תפקיד השירה שלו בצורה טובה כאשר הוא יושב בקצב וגם מבצע את השיר בלי לזייף. ביחס לזמר מתחיל עם קצת פחות כישרון שקרוב לוודאי יתעכב יותר זמן בחדר ההקלטה ויצטרך להקליט את תפקיד השירה שלו כמה וכמה פעמים עד שיצליח להגיע לתוצאה טובה.

אני רוצה להיות זמר איך ניתן לדעת אם יש לי אוזן מוזיקלית?

חלק נכבד מאוד מהזמרים המתחילים גם מנגנים על כלי נגינה מסוים כך שבמקרה כזה יהיה קל יותר להבין האם יש לכם שמיעה מוזיקלית, כדי לנגן על כל כלי נגינה לא משנה איזה אתם תצטרכו חוש מוזיקלי וכמובן אוזן מוזיקלית. אתם יכולים לבחון את עצמכם ולבחור שיר שאתם אוהבים לשיר איתו ולעקוב האם אתם מצליחים לשמור על הקצב בלי לזייף.

אם אתם לגמרי חסרי ניסיון אתם יכולים לפנות למורה פיתוח קול אשר יכול לעזור לכם בנושא אין ממש שיעורים של שמיעה מוזיקלית אך בהחלט תוכלו לקבל כמה טיפים שיעזרו לכם בהמשך הדרך. בכל מקרה תקשיבו הרבה למוזיקה שאתם אוהבים ונסו לבצע אותם יחד עם הזמר או הזמרת נסו לשים לב או לשאול חבר קרוב שיקשיב מהצד ויביע דעה אמיתית על מה ששמע מכם.  

שאלות נפוצות בנושא של אוזן מוזיקלית

אדם בעל שמיעה מוזיקלית יכול לזהות את הצלילים המתנגנים הוא יבין את הקצב והוא יכול להשתלב בשיר בקלות יחסית. אדם בעל שמיעה אבסולוטית יוכל ממש לזהות את התווים של השיר רק על יד האזנה לשיר או לקטע המוזיקלי שהקשיב לו.

בהחלט כן, גם אם לא נולדתם עם  השמיעה המוזיקלית הכי טובה עדיין לא הכל אבוד, אוזן מוזיקלית בהחלט תועיל לכם בהמשך הדרך אך אתם יכולים להשקיע ולפתח את השמיעה המוזיקלית שלכם וללמוד איך להפיק מהקול היפה שלכם צלילים יפים שיהפכו לשיר הבא שלכם.

בהחלט, שיעורי פיתוח קול לא מתרכזים רק בקול שלכם אלא עוסקים בעוד הרבה גורמים אשר ישפיעו באופן ישיר על רמת השמיעה המוזיקלית שלכם, מורים רבים מקפידים מאוד לעזור לתלמידים שלהם להתפתח מבחינה מוזיקלית והדרך שהם מקשיבים למוזיקה.

אחת הדרכים הפשוטות ביותר לפיתוח השמיעה שלכם היא פשוט להקשיב למוזיקה והרבה, נסו לשמוע מה כל כלי עושה ונסו להפריד בין כל אחד מהם למשל פעם אחת תקשיבו רק לתפקיד של הבס, ופעם אחריה רק לתופים, נסו להבין איך השיר בנוי ולהבין את המקצב.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול