מה לומדים בשיעור פיתוח קול?

כאשר מתחילים שיעור פיתוח קול בפעם הראשונה, לא תמיד יודעים למה לצפות. שיעור פיתוח קול סטנדרטי יתחיל בשלב של חימום. החימום כולל תרגילים שונים לפתיחת מיתרי הקול, להזרמת דם ותנועה לשרירי הפנים והצוואר וכן תרגילים של חימום ווקאלי. בשלב החימום נהוג לבצע גם תרגילים שמיועדים לשיפור ההגייה והדיקציה. 

חלק משמעותי בשיעור מיועד ללימוד של תרגילי נשימה. לנשימה יש תפקיד חשוב ביותר בתהליך השירה, ולמעשה כל הוצאת הקול מתחילה עם הנשימה. סוג הנשימה שנכון לבצע בזמן שירה הוא נשימה סרעפתית. זוהי נשימה שמבוססת על הסרעפת ועל שרירי הבטן. עם הזמן התלמיד לומד לחזק את הסרעפת ולשלוט בצורה טובה יותר בסוג נשימה זה. 

החלק האחרון בשיעור הוא בדרך כלל החלק המהנה ביותר, ומזכיר שוב לתלמיד מדוע הוא החליט ללמוד פיתוח קול. בשלב זה בשיעור התלמיד פשוט שר. בדרך כלל התלמיד והמורה בוחרים בתחילת התהליך כמה שירים שהתלמיד אוהב ורוצה לעבוד עליהם ולהעלות את רמת השירה שלו בהם. עם הזמן התלמיד משפר את יכולת הביצוע של השירים האלה.  

מה ניתן להפיק משיעורי פיתוח קול?

תרגול של שיעורים עם מורים לפיתוח קול מביא ערך מוסף רב לתלמיד. מעבר להנאה משיפור יכולת השירה – דבר שאותו ניתן להפגין בכל הזדמנות חברתית (וגם במקלחת) – פיתוח הקול מביא גם שיפור בביטחון העצמי, שיפור יכולת הנשימה באופן כללי וכן שיפור יכולת העמידה מול קהל. עמידה מול קהל היא דבר שיכול להיות שימושי במגוון רחב של סיטואציות בחיים, והיכולת להגיש שיר מול קהל בהחלט משפרת את הנושא הזה. 

בנוסף לכך, התלמיד לומד בעזרת השיעורים לשיר בצורה מדויקת יותר וגם מרחיב את המנעד הקולי שלו. הרחבת המנעד הקולי פירושה להיות מסוגל לשיר צלילים נמוכים יותר וגבוהים יותר. לכך יש משמעות רבה מאוד ביכולת הביטוי של התלמיד בזמן השירה וליכולת שלו לבצע שירים מורכבים ומגוונים יותר. 

דבר נוסף חשוב שהתלמיד לוקח איתו משיעורים עם מורים לפיתוח קול הוא יצירת סגנון אישי משלו. בעזרת השיעורים התלמיד מגלה אילו סגנונות מוזיקליים הוא נהנה יותר לשיר ומה מתאים יותר לצבע הקול הייחודי שלו. סגנון אישי זה יכול לבוא לידי ביטוי בבחירת השירים שהוא בוחר לשיר וגם בהמשך, אם יבחר לפתח את השירה לכיוון מקצועי ממש.

כמה עולה שיעור פיתוח קול?

המחיר של שיעור פיתוח קול אינו קבוע במחירון כלשהו. כל מורה לפיתוח קול יכול לגבות כל מחיר שירצה על שיעור פרטי. בדרך כלל, מחיר השיעור ייקבע בהתאם לרמת הניסיון של המורה. מורים וותיקים יותר יגבו מחירים גבוהים יותר לכל שיעור. לעומת זאת, ישנם לא מעט סטודנטים למוזיקה וזמרים בתחילת דרכם שמציעים שיעורי פיתוח קול במחירים נמוכים יותר. על פי המצב הקיים בשוק כיום, ניתן להעריך שמחיר של שיעור פרטי בן 50 דקות ינוע בין 120 ל-250 ₪ בממוצע.