האם מורים לפיתוח קול באמת ישפרו את הקול שלי?

בשנים האחרונות נרשמת עלייה בכמות הפונים לשיעורי פיתוח קול ברחבי הארץ. יש מי שטוען כי מגמה זו קשורה לעלייה בפופולריות של תכניות ריאליטי שקשורות למוזיקה, וייתכן גם כי התפוצה הרחבה של יו טיוב, הרשתות החברתיות ואפליקציות של מוזיקה תורמת לתופעה הזו.

אנשים רבים שפשוט אוהבים לשיר חולמים לקחת צעד קדימה את העיסוק שלהם בשירה ולכן פונים לשיעורי פיתוח קול ונגינה. עבור כל מי שאוהב לשיר ורוצה לדעת האם מורים לפיתוח קול באמת יכולים לשפר את הקול שלו, הכנו את המדריך הקצר הזה.

מה עושים בשיעורי פיתוח קול?

שיעורי פיתוח קול נועדו קודם כל כדי להגביר את המנעד הקולי של התלמיד ולשפר את איכות הקול שלו ואת היכולת לשיר באופן צלול לאורך זמן. לשם כך ישנם תרגילים שונים הכוללים חימום של מיתרי הקול, תרגילי נשימה, חיזוק שרירים מסוימים המעורבים בתהליך השירה, תרגילי מנעד קולי וגם תרגילי יציבה והגייה של מילים. 

המנעד הקולי מתייחס לגובה הצליל שאותו מפיק הזמר, החל מהצליל הגבוה ביותר שהוא יכול להגיע אליו ועד הצליל הנמוך ביותר. ככל שעוסקים זמן רב יותר בפיתוח קול ומבצעים את התרגילים הנלווים לו – כך יכול לגדול המנעד הקולי של התלמיד. מנעד קולי רחב נחשב חשוב ביותר בעולם השירה ומאפשר לבצע מגוון רחב יותר של שירים וקטעים מוזיקליים. 

מלבד שיפור המנעד, ישנו גם דגש בשיעורים על היכולת להחזיק כל צליל לאורך זמן ואת האיכות של הצלילים השונים במנעד של הזמר. במקרים רבים תלמידים מגיעים לשיעורים אלה עם יכולת מועטה להחזיק צליל ברור ומובחן לאורך זמן. לאחר תרגול, היכולת הזו משתפרת. במובן זה, אכן יש שיפור בקול של הזמר לאחר שהוא לוקח שיעורי פיתוח קול. 

בשיעורים עצמם מושמים דגשים גם על נושאים משלימים לעניין המנעד עצמו ולעוצמת הצליל. תהליך הנשימה משחק חלק משמעותי ביכולת לשיר באופן צלול ואיכותי, ולכן התלמידים לומדים תרגילי נשימה רבים. באופן כללי, הנשימה שנחשבת מתאימה ביותר לשירה נקראת נשימה סרעפתית. זוהי נשימה שמרחיבה את חלל הבטן ונעשה בה שימוש בסרעפת של הזמר. 

בנוסף לכך, גם יציבת הגוף ואופן ההחזקה שלו יכולים להשפיע על איכות השירה. לכן, זמרים ותלמידים של מורים לפיתוח קול נוהגים לעבוד על היציבה שלהם וגם מבצעים תרגילי חיזוק לשרירים בגוף שתומכים בתהליך הפיזי של השירה. 

בשיעורי פיתוח קול מושם גם דגש רב על ההגייה של המילים בשירים ועל הדיקציה של התלמידים. הגייה ברורה היא חשובה ביותר לזמר מבצע ולכן ישנם תרגילים שיכולים לסייע להביא לשיפור בתחום זה.

שאלת המיליון: האם ניתן לשפר את הקול?

כאשר מדברים על שיפור הקול, יש להבין טוב יותר מה הכוונה במונח "שיפור". לכל אדם יש צבע קול מסוים, שהוא הקול הבסיסי שלו ותלוי בגורמים רבים. את צבע הקול הזה לא ניתן להחליף, אלא ניתן לשפר אותו מבחינת העוצמה שלו, הצלילות שלו והמנעד שלו. 

במובנים אלה, בהחלט ניתן לשפר את הקול כאשר לוקחים שיעורים עם מורה לפיתוח קול. תהליך פיתוח הקול עובד על כל הדברים שדרושים כדי לספק קול מגוון יותר, יציב יותר, צלול יותר ועוצמתי יותר. התרגילים בעולם פיתוח הקול מבוססים על מסורות ארוכות מאוד שבהן השתמשו זמרים ושחקנים במשך דורות רבים. 

מי שרוצה ללכת לשיעורי פיתוח קול וחושב שהקול הבסיסי שלו ישתנה באופן דרסטי – עלול להתאכזב. הקול הבסיסי של האדם מכיל גוונים מסוימים שהם ייחודיים. אך מי שמצפה ששיעורי פיתוח הקול יעזרו לו לשיר עם ביטחון רב יותר, בעוצמה גבוהה יותר ועם יכולת להגיע לצלילים שאולי לא הצליח להגיע אליהם קודם לכן – אכן ייהנה מפירות התרגול.

מאפיינים נוספים של שיעורי פיתוח קול

בנוסף לשיפור היכולות הווקאליות, בשיעורי פיתוח קול נהוג כיום לעבוד גם על האופן שבו מבוצע השיר. ביצוע השיר הוא אמנם לא רק עניין קולי, אך הפך להיות חלק מסוג לימוד זה. השיעורים מסייעים לתלמידים להפגין ביטחון עצמי בזמן השירה, להגיש את השיר באופן שמתאים לו וגם לעמוד מול קהל על במה בצורה הטובה ביותר.