פיתוח קול בבית בעצמך – האם זה אפשרי?

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

האם אפשר ללמוד בעצמי איך לפתח את הקול?

שירה היא פעולה שתמיד נחמד לעשות. בין אם לבד בבית או ביחד עם חברים ומשפחה – תמיד נעים לשיר שיר שאוהבים בקול רם. זו אחת מהסיבות שאחד מהבילויים הפופולריים בישראל בשנים האחרונות הוא שירת קריוקי, ואף נפתחו מועדוני קריוקי רבים שמיועדים אך ורק למטרה זו. 

אך יש הבדל גדול בין שירה בקול רם למען הכיף במקלחת או בסלון לבין שירה מקצועית. שירה מקצועית כוללת את הצורך לפתח את המנעד הקולי, לדייק בטונים ובצלילים, להחזיק צליל לאורך זמן ולהגיש בצורה ברורה את המלים של השיר. כמובן גם שבשירה מקצועית אין מקום לזיופים ולאי דיוקים מוזיקליים. 

כדי להגיע לרמה של ביצוע שירים בצורה מקצועית יותר, מומלץ לבצע טכניקות של פיתוח קול. פיתוח קול הוא תחום שעוסק בשיפור כל היכולות הווקאליות שהוזכרו לעיל. הוא כולל חימום של השרירים והחלקים בגוף שנוטלים חלק בפעולת השירה, בפיתוח הנשימה ובתרגילי נשימה ייעודיים, בשיפור המנעד והיכולת להגיע לצלילים גבוהים ונמוכים יותר וכן בלימוד של יציבה נכונה, עמידה מול קהל והגשה ברורה של השיר שמבצעים. 

הדרך הכי קלה ללמוד פיתוח קול היא באמצעות שיעור אצל מורה לפיתוח קול. שיעורים עם מורה כוללים הדרכה צמודה, פידבק וביקורת בונה מהמורה וכן את הידע והניסיון של המורה שיכול להעשיר את היכולת של התלמיד.

אך בכל זאת, אנשים רבים מעוניינים לבצע פיתוח קול בבית, ותוהים אם הדבר אפשרי. פיתוח קול בבית יכול לחסוך הוצאה לא קטנה על השיעורים (מה שיכול להיות חשוב מאוד בתקופה הנוכחית שבה אנו מצויים), לחסוך זמן יקר וגם להפוך לתחביב שאותו ניתן לפתח בצורה פחות מחייבת ומסודרת. 

כדי להצליח לבצע פיתוח קול בעצמך, אתם צריכים לחפש קודם כל תרגילי פיתוח קול ולהתחיל לבצע אותם באופן קבוע. 

איפה ניתן למצוא תרגילי פיתוח קול או קורסים אונליין?

למרבה המזל, אנחנו חיים בעידן בו ניתן למצוא כל דבר ברשת האינטרנט. אם אתם מעוניינים למצוא ברשת תרגילי פיתוח קול, במקום לחפש מורים לפיתוח קול – ישנם אתרים רבים שבהם ניתן לעשות זאת. 

המקום הראשון שכדאי להתחיל בו בחיפוש תרגילים הוא יו טיוב. ביו טיוב תוכלו למצוא תרגילים רבים ושיעורי וידאו מלאים של מורים לפיתוח קול שמסבירים על התחום ומדגימים כיצד לבצע תרגילים שונים. בעזרת הסרטונים האלה ניתן לאגור כמה תרגילים שאתם מתחברים אליהם ולהתחיל לבצע אותם באופן קבוע. 

בנוסף, ישנם אתרים לא מעטים שמציעים קורסים אונליין ברשת. באתרים אלה יש גם קורסים של פיתוח קול שמוצעים במקרים רבים בעלות נמוכה ביותר (ובהחלט יותר נמוכה מעלות של שיעורים קבועים עם מורה). כדאי לחפש קורסים כאלה באתרים כמו Udemy, Coursera ועוד. 

בעזרת שיעורים מוסרטים ברשת ניתן ללמוד תרגילים רבים שיעזרו לכם לפתח את יציבות וצלילות הקול, ללמוד כיצד לנשום נכון בזמן ששרים, לפתח את המנעד הקולי ולתרגל שירה של שירים פופולריים מכל העולם.

דגשים חשובים לפיתוח קול עצמאי

כאשר מבצעים פיתוח קול בעצמך, ולא עם מורה לפיתוח קול, חשוב מאוד להקפיד על שגרה קבועה של תרגול. כאשר הולכים לשיעורים מסודרים, ישנה מסגרת של שיעור או שניים בשבוע. מסגרת זו עוזרת להתמיד בביצוע התרגילים וכך גם הדרישות של המורה שאיתו לומדים. 

מכיוון שלימוד עצמאי הוא נטול מסגרת חיצונית מטבעו, חשוב לגייס את המשמעת העצמית ולקבוע מסגרת אישית של תרגול. מומלץ לקבוע ימים וזמנים קבועים בשבוע שבהם תתפנו לתרגל. אימון פיתח קול, כמו כל סוג אימון אחר, לא יהיה אפקטיבי ללא התמדה ולא תוכלו לראות תוצאות למאמצים שלכם ללא תרגול קבוע.

יתרונות של לימודי פיתוח קול עם מורה

כדאי לדעת שיש בכל זאת יתרונות לא מעטים ללימוד עם מורים לפיתוח קול, ולא באופן עצמאי. הדבר החשוב ביותר שמורה מנוסה יכול להעניק לכם הוא ביקורת בונה מותאמת אישית. בניגוד לצפייה בסרטונים ברשת, מורה יכול לראות את ההתקדמות שלכם משבוע לשבוע ולהתאים את התרגול שהוא מציע בהתאם להתקדמות זו. 

בנוסף, מורה יכול להיות מקור חשוב של מוטיבציה. גם אם מדובר לפעמים במוטיבציה חיצונית שנובעת מכך שאתם משלמים עבור השיעורים ואולי גם אתם "חוששים" מהמורה – מדובר בתמריץ טוב שיכול לעזור מאוד בהתקדמות בשיעורים. 

בין אם אתם מחליטים ללמוד פיתוח קול באופן עצמאי או ללכת לשיעורים עם מורה לפיתוח קול – הדבר החשוב ביותר הוא ההנאה. אם אתם נהנים מהשיעורים, לומדים לשיר ולבצע שירים חדשים וגם משמיעים לחברים ולקרובים לכם את תוצאות התרגול שלכם – זהו הרווח המשמעותי ביותר שאתם יכולים לקבל מהתהליך. 

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול