פיתוח קול בסגנון מזרחי – ים תיכוני

פיתוח קול סגנון מזרחי

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

רוצה לשיר טוב יותר בסגנון מזרחי - ים תיכוני? הגעת למקום הנכון!

כדי לשיר באופן איכותי ומקצועי, לא מספיק לשיר יפה. כמו שכדי לדעת פסנתר צריך ללמוד לנגן ולתרגל את תנועת האצבעות על הקלידים, כך גם בשירה. על מנת לשיר בסגנון מזרחי כראוי, יש טכניקות ספציפיות עליהן יש לשים דגש ולהתאמן שוב ושוב. כך, ניתן להגיע לצליל הייחודי והאופייני של הסגנון הים תיכוני.

פיתוח קול מזרחי – הסוד הוא בסלסול

שירה מזרחית שונה מסגנונות מוזיקה שונים. בניגוד למוזיקה קלאסית, אופרה, פופ או רוק, הזמר הים תיכוני דורש דברים אחרים מאוד מהזמרים. כדי להצליח להגיע לצליל האופייני, יש לפתח מנעד צלילים רחב מאוד. פיתוח מנעד זה הוא אתגר בפני עצמו, ומצריך שעות תרגול רבות ואימונים. בנוסף, יש להתמחות בסלסול הקול במקומות הנכונים. על אף שהסלסול עצמו יפה ומוסיף הרבה צבע לשיר, חשוב גם ללמוד כיצד ומתי להשתמש בו. שימוש מוגזם מכביד על השיר וגורע ממנו, במקום להוסיף. אתגר נוסף ומאתגר במיוחד בפיתוח קול סגנון ים תיכוני הוא גובה הצלילים. סגנון הזמר המזרחי דורש מהזמרים להגיע לצלילים גבוהים ביותר, הרבה יותר בהשוואה לסגנונות אחרים. צלילים גבוהים אלו דורשים לא רק אימון, אלא גם הבנה של הטכניקה והרבה שימוש בדימויים ותחושות.

פיתוח קול ים תיכוני – איך עושים את זה?

בשיעורי פיתוח קול מזרחית, חשוב לשים דגש על הטכניקה ועל האימון המתמיד. לדוגמא, טכניקה אחת לעבודה על הצלילים הגבוהים היא טכניקת המעלית. כדי להגיע לסולם או לטונים גבוהים, כדאי לדמות את הקול למעלית. על מנת שהמעלית תוכל להגיע גבוה, לקומות העליונות, יש צורך במשקל נגד שימשוך אותה מטה. באופן דומה, על מנת שהקול שלך יצליח להגיע לצלילים הנדרש, יש צורך במשקל ובהתנגדות. הטונים הגבוהים דורשים מאמץ רב יותר מטונים נמוכים יותר, בדומה למעלית. מחשבה על דימוי זה בעת התרגול והפנמה שלו מסייעות להשתפר יותר, להפיק יותר מהתרגול. כמובן, זוהי רק מטאפורה אחת מיני רבות שעשויות לסייע. אין הכרח להשתמש דווקא בה.

לזמר ים תיכוני חשוב גם תרגול הוויברציות בקול. אפשר לתרגל את זה באופנים פיזיים ופשוטים יותר להבנה והמחשה. למשל, ניתן לעמוד מול המראה, ללחוץ עם הידיים על החזה ולנפחו כך שיתרומם ככל האפשר. יש לשמור על החזה מורם למעלה כמה שאפשר, גם בעת הנשיפה ולמרות הלחץ המופעל מהידיים. כעת, יש לשיר צליל "אה" ארוך וממושך. בעת הפקת הצליל יש ללחוץ על החזה ולחוש את האוויר מתערבל, אולם מבלי לתת לחזה "לפול" חזרה מטה. חשוב לשמור על עורף רפוי ועל לסת פתוח בעת התרגול.

סגנון ים תיכוני הוא לא כל הסיפור

הבסיס לפיתוח קול מזרחי הוא כמובן וקודם כל – פיתוח קול נקודה. לא ניתן לדלג על השלבים הראשונים והרגילים בפיתוח קול, הנכונים לכל סגנונות הזמר באשר הם. תרגיל בסיסי יחסית אך חשוב מאוד הוא למשל פיתחת הלסת. כששרים את הצלילים A E I O U, אפשר לשים לב שבחלק מהצלילים הלסת יחסית סגורה. בצלילים E ו-Uהדבר נכון במיוחד. על מנת לשיר באופן מקצועי, יש לתרגל את שרירי הלסת באופן כזה שירגיל אותם להיות פתוחים יותר. אפשר, למשל, למשוך את הלסת מעט כלפי מטה בעזרת האצבעות – לא הרבה, בערך שני אינץ' בסך הכל. אפשרות נוספת ונוחה יותר היא להיעזר בפקק שעם של יין או בבקבוק פלסטיק על מנת לשמור על הלסת פתוחה. תרגיל זה יסייע לך להשתפר באיכות השירה שלך באופן מהיר ופשוט, וכל שהוא דורש הוא רק תרגול וזמן.

מלבד התרגולים והעבודה המעשית בתחום פיתוח הקול, חשוב גם להבין את האנטומיה של האיברים הרלוונטיים. היכן ממוקמת הסרעפת? מה מיוחד בה, ואיך היא קשורה לשירה? היכן ממוקמים מיתרי הקול, וכמה מיתרים בכלל יש? כיצד הם נעים, פועלים, מפיקים צלילים? איזה תפקידים נוספים יש להם, וכיצד כל התפקידים מתחברים יחד לכדי השירה? כל השאלות הללו יכולות לחשוף בפניך מידע מועיל מאוד לשיעורי פיתוח הקול, בין אם מדובר בתרגול בבית או בתרגול אצל מורה. הבנת האנטומיה יכולה לעזור לך להבין כיצד לתרגל נכון ולחזק את השרירים הרלוונטיים. באופן זה, אפשר יהיה להשיג שליטה גבוהה יותר בהם – ומכאן, שירה איכותית ומקצועית יותר.

קורס פיתוח קול לשירה ים תיכונית

מאחר ופיתוח קול מזרחי דורש מורכבות והתמחות ספציפית, בנוסף על לימודי פיתוח הקול הנכונים לכל סגנונות המוזיקה – כדאי לשקול הסתייעות בהדרכה ממוקדת אשר תלווה את התהליך. קורס פיתוח קול ייעודי יכול לסייע רבות במובן זה. במסגרת קורס ספציפי, ניתן להיות בטוחים כי המורה המדריך את התרגולים הוא מומחה ובעל הבנה עמוקה בסגנון הייחודי הים-תיכוני. מלבד היותו מומחה לזמר מזרחי, מורה טוב יידע לתת גם את הבסיס הנדרש לכל סגנון וגם את ההכוונה והדיוק הנחוצים להתמקצעות בטכניקות המזרחיות.

בין אם בחרת בקורס, במורה פרטי או בשיעורים מקוונים – חשוב לזכור להנות מהתהליך לא פחות מאשר מהתוצאה. מי שאוהב לשיר, ייהנה לשיר גם בזמן תרגול ואימון – וזה העיקר.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול