פיתוח קול לילדים

מוזיקה ושירה נחשבים לתחומים שמומלץ לפתח כבר מגיל מוקדם. מחקרים מראים שעוד בשלב ההיריון, השמעה של מוזיקה מסוימת יכולה לעודד התפתחות אצל העובר. בגילאים צעירים, העיסוק במוזיקה יכול לפתח מיומנויות חשובות של הקשבה ורגישות לצלילים ולפתח את הצד האמנותי והרגשי של הילדים. 

בדרך כלל נהוג לחשוב על חינוך מוזיקלי לילדים ככזה שמתאים לעשות על ידי לימוד של כלי נגינה כלשהו. בבתי ספר יסודיים רבים נהוג ללמוד לנגן על חלילית, וישנם הורים רבים שמעודדים את הילדים שלהם ללמוד לנגן על פסנתר, גיטרה או כינור. 

אך פרט ללימוד של כלי נגינה, ישנה דרך מצוינת נוספת להעניק חינוך מוזיקלי לילדים – פיתוח קול. שיעורי פיתוח קול מעודדים את הילדים לשיר בצורה נכונה ומדובר בפעילות שילדים רבים נהנים ממנה מאוד. כך חוג פיתוח קול יכול להפוך לתחילתה של קריירה מוזיקלית או פשוט לאמצעי לפיתוח מיומנויות שירה חשובות ומהנות עבור הילדים. 

הכנו עבורכם מדריך קצר שמסביר את הדברים החשובים שצריך לדעת כאשר הולכים עם הילדים למורה לפיתוח קול.

מאיזה גיל ניתן להתחיל עם פיתוח קול?

חשוב לדעת שילדים יכולים להתחיל לשיר בכל גיל. אין גיל מינימלי שבו ניתן או מומלץ להתחיל. ילדים רבים שרים באופן טבעי וספונטני ואין שום מניעה להתחיל עם תרגילי פיתוח קול בכל גיל שהוא. כמובן שניתן להתאים את אורך השיעור ואת דרגת הקושי של התרגילים לגיל של התלמיד. 

תלמידים בגילאי נוער, למשל, יכולים לעשות שיעורים ארוכים יותר מילדים בגן חובה או בבית הספר היסודי. מורה שיש לו הבנה בתחום הזה יודע בדיוק כיצד להתאים את אורך השיעור והמבנה שלו לגיל של התלמיד או התלמידה. 

חשוב לדעת שישנם תרגילים רבים שמומלץ לבצע רק החל מגיל 12 (אצל בנות) או 13 (אצל בנים). בעניין הזה יש חשיבות גם לנושא התחלפות הקול – מה שמשפיע גם על פיתוח הקול אצל מתבגרים צעירים.

מהי המסגרת השבועית הנדרשת?

התדירות המינימלית המומלצת אצל מורה לפיתוח קול היא שיעור פעם בשבוע. מפגשים שהם בתדירות נמוכה יותר לא יהיו יעילים כל כך. אם ניתן לעשות שני שיעורים בשבוע, הדבר אפילו עדיף יותר. לכן, התדירות המומלצת היא פעם עד פעמיים בשבוע. עבור ילדים בגיל נמוך מ-14 מומלץ להגביל את משך השיעור ל-40 עד 50 דקות, ולא יותר מכך. שיעורים ארוכים מדי עלולים לפגוע בקול וגם עלולים לגרום לשחיקה של התלמידים שתוביל לחוסר התמדה.

איך נראה שיעור פיתוח קול לילדים?

שיעור פיתוח קול לילדים מתחיל בדרך כלל בחימום של הגוף ומיתרי הקול ובתרגילי נשימה שונים. לנשימה יש חשיבות רבה כאשר לומדים פיתוח קול, וישנם תרגילים רבים שמלמדים נשימה סרעפתית שקל יותר לשיר איתה. הנשימה עצמה היא הדבר הבסיסי ביותר הקשור בשירה, ולכן מקדישים זמן רב יחסית בכל שיעור לתרגילים אלה. 

את החימום הקולי מבצעים על ידי תרגילי הפקת קול שונים וגם על ידי הפעלה של כל האיברים הלוקחים חלק בתהליך השירה (כמו הצוואר, הלשון, הלסת וכו'). 

לאחר שמבצעים את תרגילי החימום והנשימה, בדרך כלל בוחרים עם התלמיד שיר שהוא אוהב ולומדים לבצע אותו. על כל שיר עובדים עם התלמיד במשך תקופה מסוימת, כדי ללמוד את הניואנסים שלו ולראות כיצד אפשר לבצע אותו בצורה הטובה ביותר והמתאימה ביותר לתלמיד. כך, לאחר תקופה של תרגול ועבודה, נוצר לכל ילד רפרטואר של כמה שירים שאותם הוא אוהב לבצע ושהוא מבצע אותם היטב.

כמה עולה שיעור פיתוח קול לילדים?

מורים לפיתוח קול במקומות שונים בארץ ועם וותק שונה של הוראה לוקחים מחירים שונים. באופן כללי, שיעור פיתוח קול ממוצע של 50 דקות יעלה בין 120 ל-250 ₪. אך חשוב לדעת שטווח המחירים רחב ביותר וכל מורה מבקש תשלום על פי הניסיון שלו ורמת המחירים באזור מגוריו. 

במה שונה הלימוד בין ילדים למבוגרים?

פיתוח קול לילדים או למבוגרים אינו שונה מאוד באופן מהותי. עיקר ההבדל טמון בעצימות של התרגול, באורך השיעורים והתרגילים ובגישה הכללית של המורה כלפי התלמיד. לימוד של ילדים דורש בדרך כלל יותר רכות וסבלנות, ויש יותר השקעה בעידוד של התלמיד ובטיפוח הביטחון שלו לשיר וליהנות מכך. 

מורים לפיתוח קול שמתמחים בעבודה עם ילדים יודעים כיצד לשלב טכניקות חינוכיות שונות ולטפח את התלמידים באופן כזה שהם גם ייהנו מהשיעור וגם יפתחו ביטחון וילמדו ערכים הקשורים בהתמדה ובערך האימון.