רוצה לעשות פיתוח קול, אבל כמה זה עולה?

כמו בפעילויות פנאי רבות אחרות בישראל, המחיר של שיעורי פיתוח קול יכולים להיות שונים מאוד ממורה למורה. פיתוח קול הוא דבר שבדרך כלל מצריך מורה מנוסה וקשה יותר לבצע אותו באופן עצמאי. אמנם שירה היא משהו שאנחנו עושים באופן טבעי ובלי צורך ללמוד בצורה מסודרת – אך יש הבדל גדול בין שירה מקצועית ומדויקת לבין שירת קריוקי שאנחנו עושים באמבטיה או במסיבה. 

מכיוון שטווח המחירים של שיעורי פיתוח קול הוא רחב, כדאי לדעת יותר מה עושים בשיעורי פיתוח קול ולהבין איזה סוג של מורה כדאי לחפש בתחום זה.

מה כוללים שיעורים לפיתוח קול?

שיעורי פיתוח קול עוסקים בהגברת היכולת של הזמר לשיר באופן צלול ועוצמתי וכן בהגעה למנעד הקולי הרחב ביותר שהוא יכול להגיע אליו. מורים לפיתוח קול יעזרו לכם להשיג את המטרות האלה על ידי תרגול של תרגילים שונים העוסקים בטכניקת השירה, בנשימה ובחיזוק הגוף עצמו.

מעבר לתרגילים הטכניים שנועדו ללמד כיצד לנשום נכון ועמוק וכיצד לשפר את טווח הצלילים – שיעורי פיתוח קול הם מהנים מאוד. כל מי שאוהב לשיר ימצא כי שיעורי פיתוח קול הם הנאה צרופה עבורו. בעזרת השיעורים, התלמיד יכול לפתח לעצמו מאגר של שירים שאותם הוא מיטיב לבצע, על סמך הטעם האישי שלו וההמלצה של המורה. 

שיעור סטנדרטי של פיתוח קול מתחיל בחימום של שרירי הפנים והצוואר. לאחר מכן השיעור עובר לתרגילי נשימה ולבסוף לתרגילים ווקאליים שונים. בדרך כלל השלב השני בשיעור כולל ביצוע של שירים ספציפיים ועבודה עליהם. מורים רבים גם משלבים בשיעורים עבודה על יציבת הגוף, שיפור הביטחון העצמי בזמן השירה וכן שיפור העמידה מול קהל וההופעה הבימתית.  

מהו הערך המוסף שיש לשיעורים?

לשיעור עם מורה לפיתוח קול יש יתרונות רבים. היתרון הראשון הוא ששיעורים אלה יכולים לסייע לאנשים מוכשרים שאוהבים לשיר כתחביב, להפוך את העיסוק בשירה ובמוזיקה לדבר מקצועי יותר. זה יכול להיות אפילו פתח ללימודים גבוהים בתחום המוסיקה או בהקלטת שירים  – אפילו אם זה נעשה רק לשם ההנאה והחוויה. 

בנוסף לכך, מכיוון שבזמן שיעורים לפיתוח קול לומדים לעמוד על במה ולהופיע בפני קהל – הדבר מוסיף מאוד לתחושת הביטחון העצמי. לכן, אנשים שאינם בטוחים בקול שלהם או ביכולת שלהם לשיר או להרצות בפני קהל יכולים לקבל מימד של העצמה אישית משיעורים אלה. 

כמה עולה שיעור בממוצע?

טווח המחירים הממוצע של שיעור אצל מורים לפיתוח קול הוא רחב למדי. שיעור פרטי ממוצע בתחום זה נע בין כ-120 ל-250 ₪. מורים רבים יציעו לכם התחייבות לתקופה מסוימת של שיעורים מראש על מנת להוזיל את המחיר לכל שיעור. 

מדוע ניתן למצוא הבדלים במחירים בין מורים שונים?

השוני בין המחירים של מורים שונים נובע מכמה גורמים. ראשית, ישנו עניין המיקום הגאוגרפי ורמת הביקוש לשיעורים באותה העיר. כך, למשל, שיעור פיתוח קול בתל אביב יהיה יקר יותר בדרך כלל מאשר שיעורים באזורים גאוגרפיים אחרים במדינה. באזורי הפריפריה בארץ שירותים רבים ניתנים במחיר זול יותר, וגם שיעורי פיתוח קול אינם שונים בעניין זה. 

אלמנט נוסף שיכול להשפיע מאוד על מחיר השיעור הוא רמת הוותק והניסיון של המורה. כמו בתחומים רבים אחרים, ככל שלמורה יש יותר שנות וותק, יותר ניסיון ויותר תלמידים – מחיר השיעורים אצלו יהיה גבוה יותר. ישנם סטודנטים רבים (בעיקר באזור המרכז) שלומדים בעצמם מוסיקה ופיתוח קול ומציעים שיעורים פרטיים במחירים נמוכים יותר. 

לעומת זאת, תוכלו למצוא מורים לפיתוח קול שהם זמרים בעצמם, לעתים אפילו אמנים מוכרים בתחום זה, והם ייקחו מטבע הדברים מחיר גבוה יותר לכל שיעור.