איך עושים קול שני?

פיתוח קול שני

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

רוצה לשפר את היכולות שלך ולהוסיף קולות שניים?

קול שני בהחלט מוסיף צבע מיוחד לשיר ותרומתו חשובה, אולם בתחילה, הוא מאתגר מאוד עבור הזמרים. כדי להצליח לשיר קול שני כמו שצריך יש צרוך בתרגול רב של שמיעה, ולאחר מכן של שירה. התהליך דורש ריכוז והרבה סבלנות. אבל בסופו, הסבלנות בהחלט משתלמת.

מה זה קול שני?

הקול השני מבוסס על כך שהמוזיקה המערבית היא בבסיסה הרמונית. בניגוד לסגנונות מוזיקה אחרים, במוזיקה המערבית ניתן לשייך לכל צלילי אקורד. האקורד הוא בעצם מספר צלילים – שלושה לפחות, לפעמים יותר – המנוגנים בו-זמנית ויוצרים צליל נעים לאוזן. כלומר, לכל צליל במנגינה ישנם שני צלילים לפחות ה"מתאימים" לו. הקול הראשון בשיר הוא הקול הראשי, המנגינה העיקרית אותה שר הזמר. כשמדברים על קול שני פירוש המילים הוא בעצם אחד משני הצלילים הנוספים. הקול השני יכול עקרונית להיות זהה לקול הראשון, פשוט בצליל מעט אחר, אולם זה לא יישמע יפה ולא יוסיף נופח אחר לשיר. הוא יכול גם להיות שונה מאוד מהקול הראשון, ולהתחבר יחד רק בסיום הבית.

איך עושים קול שני?

שירת קול שני היא לא דבר שבא בקלות. כמובן, יש מי שהדבר קל לו יותר, ויש מי שיצטרך להשקיע ולהתאמץ יותר. עם זאת, כולם צריכים אימון ממושך וסבלני כדי להצליח לשיר קול שני.

הקושי העיקרי של הקול השני בשירה הוא, שמבלי לשים לב אנחנו זולגים חזרה לקול הראשון. הקול הראשון הוא הקול הדומיננטי והבולט ביותר בשיר. זאת בניגוד כמובן לקול השני, העדין יותר והמלווה. גם כשמנסים להתמקד ולשיר את הקול השני בלבד, ההרגלים והאוזן הלא-מיומנת מחזירים אותנו חזרה אל הקול הראשון. כדי להצליח להתמקד בקול השני ולהישאר עליו, צריך קודם כל לעבוד על השמיעה, ורק אחר כך על הצליל עצמו.

תרגיל בשמיעה

התמקדות בקול השני תוך "התעלמות" מיתר הקולות בשיר, ובעיקר מהקול הראשון, היא דבר הדורש תרגול. כדי לתרגל זאת, כדאי פשוט לשמוע שיר עם הרבה קולות, ולהתמקד בקול השני. כדאי לבחור שיר עם עושר של קולות והרמוניות. אפשר לבחור שיר של הביטלס, ביץ' בויז, קווין או אחרים, המאופיינים כולם במספר קולות. תוך כדי ההאזנה לשיר, יש לנסות לעקוב אחר קול אחד בלבד. יש להשתדל מאוד שלא להקשיב לזמר הראשי אשר שר את הקול הראשון, אלא רק לקול אותו בחרת. יש לשים לב איפה הוא ממוקם ביחס ליתר הקולות, איך הוא משתלב איתם. השלב השני מאתגר יותר – ובו יש לנסות לשיר עם הקול הנבחר. זה קשה, ובתחילה יהיו זליגות מרובות לקול הראשון. אל ייאוש, עם התרגול, זה יצליח לך יותר ויותר.

תרגיל בשירה

בשביל תרגול של השירה עצמה, יש להיעזר בגיטרה או פסנתר. יש לנגן שני צלילים בו זמנית, ולנסות לזהות מתוכם רק צליל אחד. אפשר לבחור את הצליל העליון או התחתון, אין לכך חשיבות רבה מאחר ובסופו של דבר שניהם יתורגלו. נניח שבחרת את העליון, לשם ההמחשה. לאחר זיהוי הצליל העליון, יש לנגן שוב את שני הצלילים – והפעם, לנסות לשיר אותו. כמובן, ככל שבוחרים בשני צלילים רחוקים יותר מזה מזה, התרגול קל ופשוט יותר. במקרה בו מתקשים בביצוע התרגיל, מומלץ להתחיל בצלילים מרוחקים מעט ולאט לאט להתקרב. במקרה אחר, כדאי להתחיל מראש בצלילים קרובים. אחרי שמתרגלים את זיהוי הצליל העליון ושירתו, יש לעבור לתרגול זהה על הצליל התחתון.

התרגיל השלישי כבר עוסק בשיר, ולא בצלילים בודדים. אחרי שתרגלת את הצליל הבודד, הגיעה העת לנסות לחבר כמה צלילים יחד. אפשר לבחור לשם כך בתווים הראשונים של שיר קיים, או לאלתר בעצמך. יש לנגן מנגינה קצרה עם שני צלילים הרמוניים, ולנסות לעקוב רק אחר אחד מהם. השלב הבא, כמובן, הוא לנסות לשיר יחד עם הצליל. כדאי לנסות על אותה מנגינה קצרה לשיר גם את הצליל הגבוה וגם את הצליל הנמוך. לאחר שמשתלטים על כך, מומלץ לעבור למנגינה אחרת. אם זה עדין קשה, כדאי לעבור למנגינה אחרת אך במורכבות ואורך דומים. אם זה כבר קל יותר, אפשר להוסיף מורכבות לצלילים השונים ולהגביר את המתח בין שני הקולות.

סבלנות ותרגול הן מילות המפתח

מטרת התרגיל השלישי היא בסופו של דבר, כמובן, להגיע לשיר שלם. שלא יהיה כל ספק, הדבר ייקח זמן רב. הדומיננטיות של הקול הראשון מקשה על כולנו להתמקד בקול השני ולשיר רק אותו. ככל שהשיר מוכר לך יותר, כך זה עשוי להיות קשה יותר עבורך. עם זאת, בעזרת אימון ממושך ועיקש, ניתן לפתח את המיומנות הנדרשת לקול שני. לעיתים קל יותר לתרגל זאת בזוג: כדאי להזמין חבר או חברה, ולהתאמן יחד על הקולות, כאשר כל אחד שר קול אחר. כך, ניתן גם להתרגל לשמיעת הקול הנוסף בעת השירה. בנוסף, תמיד נחמד יותר לתרגל בשניים. בסופו של התהליך, הקול השני יאפשר לך להוסיף צבע מיוחד לשיר, ולהפוך אותו לייחודי ומעניין יותר. בהצלחה!

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול