10 תרגילים לפיתוח קול

פיתוח קול צריך להיעשות בהתמדה ובאופן קבוע על מנת שיהיה ניתן באמת לראות תוצאות באיכות השירה. מורים לפיתוח קול שתגיעו אליהם לשיעור ייתנו לכם סדרה של תרגילים שנועדו לחימום הכלים הגופניים שלוקחים חלק בתהליך השירה. חימום זה הוא חשוב מאוד לפני שמתחילים לשיר בפועל מפני שהדבר שומר על בריאות מערכת הקול וגם מסייע לשירה צלולה ומדויקת יותר. 

בנוסך לתרגילי החימום, תרגילים אחרים לפיתוח קול נועדו כדי לפתוח את מערכת הנשימה ולעזור לנשום נשימה סרעפתית ועמוקה יותר. את כל התרגול הזה משלימים תרגילים ווקאליים של הוצאת קול באופנים שונים ובצלילים שונים. 

רק לאחר שמתרגלים בשיעור פיתוח קול את התרגילים האלה, עוברים עם המורה לשלב של שירה ממשית של יצירה כלשהי. כאמור, אם אתם רוצים לדעת איך לשיר יותר יפה וגם איך לפתח את הקול – אתם מוכרחים להכיר תרגילים בסיסיים שמשפרים את איכות השירה. 

רשימת תרגילים לפיתוח קול בעצמך

מורים טובים לפיתוח קול יוכלו לתת לכם רשימה מסודרת של תרגילים שאותם תבצעו בשיעורים ובזמנכם הפנוי. חשוב להקפיד על ביצוע קבוע ומסדר של תרגילים אלה. אם עוד לא התחלתם בתהליך של פיתוח קול עם מורה ואתם רוצים להכיר כמה תרגילי פיתוח קול שיעזרו לכם לשיר טוב יותר – אספנו עבורכם 10 תרגילים לפיתוח קול לדוגמה.

🤩

תרגיל 1: חיזוק שרירי הבטן באופן כללי

לשרירי הבטן יש חשיבות רבה בתהליך השירה. שירה נכונה ומדויקת צריכה להתבצע תוך כדי נשימה סרעפתית מהבטן. לכן חשוב מאוד לחזק את הסרעפת ואת שרירי הבטן שתומכים בה. לצורך זה ניתן לבצע כל תרגיל התעמלות שמחזק את הבטן: כפיפות בטן או תרגילי פלאנק, למשל. פלאנק היא תנוחה שבה מציבים את הגוף מעל הרצפה (כמו בתנוחה שממנה מתחילים שכיבת סמיכה) ומחזיקים אותו רק באמצעות הידיים. מדובר בתרגיל שקל לבצע בכל מקום והוא יכול לחזק מאוד את שרירי הבטן. ניתן להתחיל להחזיק בתנוחה זו כ-30 שניות ולהעלות בהדרגה את משך הזמן שבו מחזיקים את הגוף באוויר.

תרגיל 2: חימום הסרעפת א'

נשימה סרעפתית היא נשימה מהבטן שעושה שימוש בשריר הסרעפת. כדי להגיע לרמת ביצועים טובה יותר של סוג נשימה זה יש לחמם את הסרעפת לפני שמתחילים לשיר. בתרגיל לדוגמה לחימום הסרעפת נשאף אוויר באופן כזה שימלא את כל חלל הבטן ולאחר מכן ננשוף אותו במהירות רבה בבת אחת.

🤗

🤭

תרגיל 3: חימום הסרעפת ב'

ישנם תרגילים רבים נוספים שיכולים לשמש לחימום הסרעפת. אחד מהתרגילים היעילים למטרה זו הוא שאיפת אוויר מהאף עד למילוי כל חלל הבטן ולאחר מכן עצירה של הנשימה (למשך כמה שניות) ושחרור של כל האוויר בנשיפה תוך הצמדה של השפתיים. 

תרגיל 4: שחרור הפה

גם את שרירי הפנים יש לחמם לפני שמתחילים לשיר. למעשה, מומלץ בתור חימום פשוט להניע את כל האיברים שמעורבים בתהליך השירה: להניע את הצוואר, את השפתיים, את הלשון ואת הלסת. תרגיל מומלץ לשחרור הפה הוא תרגיל בו פשוט מזיזים את הפה והשפתיים לכל הכיוונים, תוך כדי כיווץ ושחרור של השפתיים (גם אם זה נראה "מצחיק" מהצד – זה בסדר, אף אחד לא מסתכל). ניתן גם להשמיע קול זמזום תוך כדי הנעת השפתיים והפה. את התרגיל מומלץ לבצע במשך 2 דקות לפחות ברציפות. 

😝

😀

תרגיל 5: חימום גרוני – הוצאת קול מנמוך לגבוה

חלק בלתי נפרד מהחימום שמבצעים עם כל מורה לפיתוח קול הוא תרגילי הוצאת קול שונים. תרגיל טוב לחימום גרוני כולל הוצאה של צליל נמוך ככל האפשר ועלייה הדרגתית בגובה הצליל – עד שמגיעים לצליל הגבוה ביותר שמסוגלים להפיק. 

תרגיל 6: זמזום עם שפתיים סגורות

עד כמה שזה יכול להישמע מוזר, לזמזום יש ערך רב בתור תרגיל לחימום ולפיתוח הקול. בתרגיל זה פשוט נסגור את השפתיים ונשמיע קול זמזום. ניתן לשחק עם עוצמת הקול ועם גובה הצליל שלו בזמן התרגול.

🤐

😲

תרגיל 7: חיזוק היציבה

כאשר אנו שרים, כלי הנגינה שלנו הוא הגוף. למעשה, הגוף כולו לוקח חלק בתהליך ביצוע שיר – ולא רק הפה והגרון. לכן מומלץ לבצע תרגילים שמחזקים את היציבה של הגוף. שחייה היא דרך מצוינת לעשות זאת וגם תרגול יוגה מסוגים שונים באופן קבוע. 

תרגיל 8: הפקת עיצורים

חלק חשוב נוסף בזמן ששרים הוא האופן בו אנו הוגים את מילות השיר. ההגייה צריכה להיות ברורה מאוד ומודגשת, על מנת שהמלים יובנו כמו שצריך ויושרו נכון. תרגיל שמסייע בחיזוק היכולת לבצע הגייה נכונה הוא תרגיל הפקת עיצורים. בתרגיל זה מפיקים עיצורים שונים (כמו ב' ו-פ' למשל) באופן חזרתי ומודגש. האוויר צריך להתפרץ החוצה בעוצמה ובבת אחת בזמן הגיית העיצור על מנת להדגיש אותו. 

🤯

😬

תרגיל 9: שירת הברות באופן חופשי

תרגיל חשוב נוסף הוא שירת הברות חופשית. ניתן לשחק עם עוצמת הקול ועם גובה הצליל בתרגיל זה. מטרתו הוא תרגול של מעבר בין גבהים שונים של צלילים וכן הבעת קול בצורה עוצמתית וצלולה. 

תרגיל 10: פשוט להקליט שיר!

רשימת טיפים לפיתוח קול לא יכולה להיות שלמה בלי תרגיל זה – פשוט לשיר באולפן הקלטות! ככל שתשירו יותר ותיהנו יותר מהשירה שלכם מול מפיק מוזיקלי שיכול להדריך ולכוון אתכם לביצוע טוב יותר, תבינו איך לשיר יותר יפה וזה יעזור לכם במשימה שלכם, שהיא איך לפתח את הקול בצורה הטובה ביותר. כל מורה לפיתוח קול יוכל לומר לכם שחשוב מאוד פשוט לשיר ולקבל ניסיון וביטחון בהקלטות בכל הזדמנות שניתן. 

🎤

השילוב של שירה חופשית עם הקלטה באולפן וכמובן עם התרגילים הקבועים שנועדו לחזק אתכם יוביל לתוצאות שתוכלו להרגיש באופן מובהק תוך זמן קצר למדי. זוהי הדרך הטובה ביותר לשפר את איכות הקול ואיכות השירה שלכם.