על מה חשוב להקפיד כשמקימים אולפן הקלטות ביתי מקצועי?

אולפן ביתי

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

המהפכה הטכנולוגית – שלפי כל הסימנים אנחנו נמצאים רק בראשיתה – מרחיבה באופן משמעותי את טווח האפשרויות שלנו. גם הידע הקיים במגוון רחב מאוד של תחומים פותח בפנינו דלתות שבעבר אפשר היה רק לחלום עליהן. אולפן הקלטות ביתי ברמה של אולפן מקצועי, או קרוב מאוד לכך, היא דוגמה מצוינת למגמה הזו – ועם הטיפים בעמוד זה גם אתם תוכלו ליהנות מאולפן כזה.

חדר מתאים

השלב הראשון בהקמת אולפן הקלטות ביתי מקצועי שיספק רמת סאונד גבוהה הוא בחירה נכונה של החדר שיהפוך לאולפן. ההמלצה החשובה ביותר בהקשר זה היא לחפש חדר שאינו סימטרי, כלומר כזה שהאורך והרוחב שלו שונים זה מזה, ובנוסף הגובה שונה גם מהאורך וגם מהרוחב. לדוגמה חלל שרוחבו 2 מטר, אורכו 5 מטר וגובהו 3 מטר (גובה של חדר סטנדרטי). דגש שני הוא הקירות: קירות גבס לא מאפשרים בידוד אקוסטי ברמה סבירה, ולכן רצוי למקם את האולפן בחדר עם קירות מבלוקים או בטון. מינימום חלונות, וקטנים ככל האפשר, תורמים גם הם לאיכות הביצועים.

ציוד הכרחי עבור אולפן הקלטות ביתי

השלב הבא הוא הצטיידות במכשור הדרוש. הבסיס הוא מחשב עם תוכנת סאונד טובה, מוניטורים, מיקרופונים ואוזניות.

לגבי המחשב, כדאי שהוא יהיה חזק ובעל שטח אחסון גדול, וכמובן כרטיס קול משוכלל של חברה מוכרת – אבל בשלב ראשון אפשר להסתפק גם במחשב "רגיל", ולשדרג אותו בהמשך. מבחינת התוכנות, האופציות המומלצות ביותר הן לוג'יק פרו, קיובייס ואבלטון לייב. לגבי המיקרופון, ההמלצה היא על מיקרופון קונדנסר, אם כי גם מיקרופון דינמי יכול להספיק. מבחינת האוזניות ההמלצה היא להצטייד גם באוזניות פתוחות וגם בסגורות. פריט נוסף שיקל על השימוש בכל הציוד הוא מקלדת שליטה.

נטרול הדהודים

האתגר העיקרי מבחינת בניית אולפן הקלטות ביתי הוא נטרול התופעה הפיזיקלית של גלי קול חוזרים. הכוונה היא לחזרה של גלי הקול אחרי שהם מתנגשים בתקרה או בקירות, ולהדהוד המעצבן שנגרם כתוצאה מכך. האמצעים: כיסוי הרצפה בשטיח מקיר לקיר ורצוי עבה, חיפוי לפחות 70% משטח התקרה בספוג עבה (50 מ"מ או יותר, ואם התקרה גבוהה – 70-80 מ"מ), ותליית פלטות סופגות קול על הקירות. מיקום הפלטות הוא מרכיב קריטי, וכדי לאתר את הנקודות הטובות ביותר כדאי להיעזר באיש מקצוע מנוסה. את הבסים, שנוטים להדהד אפילו יותר מצלילים בתדרים גבוהים יותר, מנטרלים באמצעות לוכדים ייעודיים שמוצבים בפינות האולפן.

מיקום המרכיבים השונים

השלב האחרון בהקמת אולפן הקלטות ביתי הוא המיקום של המוניטורים ושל עמדת ההאזנה. המבנה הנכון הוא משולש, וליתר דיוק משולש שווה צלעות באורך מטר (אם כי גודל החדר מהווה גם הוא פרמטר לגבי אורך הצלע). את עמדת ההאזנה רצוי למקם ליד הקיר הקדמי.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול