האם אפשר באמת ללמוד פיתוח קול דרך היוטיוב?

סרטונים פיתוח קול

מה דעתך על הקלטת שיר קאבר ב-340 ש"ח? למידע נוסף השאירו פרטים 👇

כל זמר וזמרת צריכים ללמוד פיתוח קול. זה דבר ידוע ומובן לכל. כמו שכדי להיות ספורטאי מקצועי יש להתאמן ולפתח את שרירי הגוף, גם אדם חזק ומוכשר באופן טבעי. כך, כדי לשיר באופן מקצועי ואיכותי יש צורך להתאמן ולפתח את מיתרי הקול. כבר כמה שנים עכשיו, הרבה בוחרים ללמוד בעזרת סרטונים לפיתוח קול. בין אם הקורונה מקשה עליך לצאת מהבית אל מורה, בין אם מדובר בחיסכון או מכל סיבה אחרת – ניתן ואפשר ללמוד פיתוח קול מהבית, בעזרת סרטונים.

אסור להזניח את הקול

אין להתבלבל בין שירה יפה לבין שירה מקצועית. עקרונית, כל אחד יכול לשיר בכל רגע שירצה. אפשר גם לשיר באופן חובבני, כמו מתאמנים חובבניים היוצאים לריצה בערב לאחר העבודה. זה משחרר, זה נעים וזה גורם להרגשה טובה. אבל מי שקורא את המאמר הזה, ככל הנראה לא מחפש בשירה רק "הרגשה טובה". כדי לרוץ שני קילומטרים פעמיים בשבוע אין צורך באימון מיוחד, אולם כדי לרוץ באופן מקצועי – כאן כבר דרושה יד מכוונת. מיתרי הקול והסרעפת, האיברים החיוניים ביותר להפקת צליל, הם שרירים. אם עכשיו אומר לך לקום מהכיסא, לצאת מהבית ולרוץ מרתון – לא קשה לנחש שייגרמו לך פציעות ונזקים. הגוף אינו בנוי למעבר כה חד בין אפס למאה. הדבר נכון גם לגבי מיתרי הקול. שירה לא נכונה, אי הקפדה על חימום ועל אימון מדורג לאורך הזמן, אימון חסר של הסרעפת ועוד, כל אלה יכולים לגרום לפציעות ולנזקים. מלבד צרידות וכאבים, למיתרי הקול יש תפקידים חשובים אף יותר מהפקת צלילים, שעלולים להיפגע. למשל, נשימה. לכן, ההשקעה באימונים ובתרגילים לפיתוח קול חשובה, גם אם הקול שלך כבר נשמע נעים לאוזן.

ללמוד פיתוח קול ביוטיוב

ייתכן שזמרים מקצועיים ברמה גבוהה מאוד, למשל זמרי אופרה מקצועיים, ייבחרו להגיע פיזית למורה לצורך שיעורי פיתוח קול. כמו שמתאמן אולימפי לעולם לא ייבחר לעשות תכנית אימונים בבית מסרטון וידיאו, בסטנדרט גבוה ביותר זה פשוט לא מספיק. אבל רובנו לא מתאמנים אולימפיים, ולא זמרים בבית האופרה של סידני או משהו מסוג זה. בהשאלה, בהחלט ניתן להיעזר בסרטוני ספורט באינטרנט כדי להגיע לכושר גופני מרשים ולתחזק גוף בריא ומרשים. ברוב המקרים, אין הכרח במדריך אישי לפי שעה. בכל הקשור לתרגילי פיתוח קול יוטיוב יכול להציע לך מגוון רחב מאוד של אפשרויות. ניתן למצוא שם תרגילים המתאימים למגוון רחב של רמות, מגוון מורים וכן המון מידע מקצועי, מועיל ושימושי.

כיצד לבחור?

האפשרויות הרבות הן בהחלט בגדר ברכה, אבל הן יכולות גם לבלבל. זה נכון שיש באינטרנט המון מורים מקצועיים ואיכותיים, אבל ישנם גם "מורים" חובבנים וחסרי ידע. מי שמתרגל פיתוח קול כבר זמן מה יידע אולי להבדיל בין שני הסוגים ולהתרחק מהחובבניים. עם זאת, המתחילים בתחום עלולים להתקשות בכך. כשמחפשים את המילים שיעור פיתוח קול יוטיוב יעלה לך עשרות אם לא מאות תוצאות, ולא כולן איכותיות. לפני בחירת השיעור והמורה, חשוב להתייעץ עם מישהו המבין בתחום ולשמוע חוות דעת. אם אין סביבך אדם להתייעץ עימו, מומלץ מאוד שלא לדלג על שלב חיפוש ההמלצות באינטרנט וברשתות החברתיות. שיעור עם מורה שאיננו מוצלח יכול לגרום לפגיעה ופציעה במיתרי הקול, וכדאי מאוד להימנע מכך.

תרגול בטוח – דגשים וטיפים

הדבר הראשון הוא – הדרגתיות. כשמתרגלים פיתוח קול מול סרטון, המורה אינו יכול להיות רגיש לקצב ההתקדמות האישי שלך ולמצבך הראשוני. כפי ששיעור פסנתר לתלמיד שפעם ראשונה בחייו נוגע בקלידים, ושיעור לתלמיד בשנתו השלישית שונים מהותית – כך גם שיעורי פיתוח הקול. לכן, יש לתרגל את השיעורים הראשונים כפי שמתרגלים אימון כושר חדש לאחר תקופה ארוכה של התבטטות על הספה. עם הרבה מאוד הקשבה לגוף, עצירה במקומות בהם נדרשת מנוחה, ואי-ניסיון להצליח כדי "לסמן וי". חלק משרירי המיתרים עשוי להיות חלשים מדי וזקוקים לחיזוק, וחלק אחר חזקים מדי וזקוקים להרפיה. עד שמגלים את הדקויות המשמעותיות הללו האישיות לך, חשוב לתרגל עם יד על הדופק.

מלבד זאת, גם בשיעורים אינטרנטיים, חובה להקפיד על חימום המיתרים לפני תחילת השיעור. חלק מהשיעורים כוללים חימום, וחלקם לא. אולם חשוב להקפיד שלא להתחיל לשיר לפני שמיתרי הקול והסרעפת חוממו. יש לבצע לפחות עשר דקות של תרגילי חימום טרם תחילת השיעור. אפשר, למשל, לשיר פראזות (משפטים מוזיקליים) שונים, להתחיל בסולם נמוך ולעלות לאט לאט לגבוה. אפשר לבצע עלייה של אוקטבות בחצאי טונים, תוך כדי גלסנדו.

לבסוף, חשוב להקפיד על חיזוק הסרעפת. הסרעפת היא השריר ממנו מתחיל הצליל בשירה. חיזוק הסרעפת והשליטה בה משמעותי מאוד לפיתוח קול. כדאי לבצע לאורך השבוע תרגילים, כמו למשל שחייה, יוגה, תרגילי בטן, נגינה על כלי נשיפה ועוד.

ניתן וכדאי ללמוד שיעורי פיתוח קול דרך היוטיוב, בין אם כאופן הלימוד העיקרי או בנוסף לשיעורים פרונטליים. לעת הקורונה והריחוק החברתי שנכפה עלינו, מדובר בהחלט בפתרון מושלם עבור מי שמעוניין להמשיך ולתחזק את יכולות השירה שלו. חשוב שלא להזניח את הקול. בעזרת כישרון, התמדה ואמביציה, ניתן להנות כל הדרך אל ההשתפרות וההתקדמות בשירה.

לחזור למשהו ספציפי?

רוצה לפתח את הקול שלך?

אפשר לחפש את המורה הטוב ביותר עבורך!

מורה לפיתוח קול